Pacjenci potrzebują programu „Pakietu Szumowskiego Plus”

Zwiększenia dostępu do świadczeń, informacji oraz innowacji domagają się organizacje pacjenckie. Trzeba uwzględnić jeszcze jednego postulat – „pacjentocentryzmu” piszą w swoim stanowisku.

Apel, który ukazał się na stronach fundacji Alivia, to reakcja na podpisane porozumienie między ministrem zdrowia a rezydentami.

„Młodym lekarzom należą się podziękowania. Doprowadzili swoim protestem do faktu, który dotychczas nie miał w ochronie zdrowia precedensu. Nakłady na zdrowie zostały zwiększone. Możemy narzekać, że za mało i że za długo będziemy na to czekać, ale jednak wydatki publiczne na zdrowie będą rosły” – chwali Ewa Borek, Prezes Fundacji My Pacjenci.

W październiku ubiegłego roku ponad 40 organizacji pacjenckich z całego kraju zawarło nieformalne porozumienie, którego celem było przygotowanie swojej propozycji zmian w dziedzinie ochrony zdrowia. W ich opinii najistotniejszym elementem reformy systemu ochrony zdrowia powinno być zwiększenie dostępu do świadczeń, informacji oraz innowacji.

„Młodzi lekarze pokazali skalę niedoborów finansowych i kadrowych – wystarczy, by lekarze zastosowali się do prawa pracy, a zamykane są całe oddziały szpitalne. Wcześniej słyszeliśmy, że służbę zdrowia można zreformować z oszczędności. Protest rezydentów ukazał opinii publicznej, jak złożona jest choroba naszego systemu ochrony zdrowia” – stwierdza Maria Libura z Centrum Analiz Klubu Jagiellońskiego.

Organizacje domagają się dostępu pacjentów do informacji o tym w jaki sposób poruszać się po systemie, zagwarantowania dostępu do świadczeń w określonym czasie oraz rozwijanie narzędzi e-zdrowia, profilaktyki i promocja zdrowia publicznego.