Resort zdrowia wprowadza nowe standardy opieki okołoporodowej

„Zmniejszamy ilość aktów prawnych z 3 do jednego. To nie są standardy medyczne, bo urzędnicy nie powinni wkraczać w kompetencje lekarza i położnej, to raczej kodeks praw pacjentek” – podkreślał minister zdrowia Łukasz Szumowski prezentując standardy.

Najważniejsze zmiany to: likwidacja obowiązkowej hospitalizacji po 41 tygodniu ciąży, będzie to decyzja lekarza; wizyta przed porodem podczas której kobieta pozna położną i warunki istniejące w szpitalu (w 21-26 tygodniu); jednolita edukacja przedporodowa; ocena ryzyka nasilenia objawów depresji, która musi być zrobiona 3 razy: w 11-14 tygodniu, w 33-37 tygodniu, po porodzie w czasie wizyty położnej w miejscu zamieszkania lub pobytu matki i jej dziecka. Jak twierdzą eksperci depresja poporodowa dotyka od 10 do 20 proc. mam. Jeszcze powszechniejsze jest zjawisko „baby blues” – dotyka od 50 do nawet 80 proc. przypadków.
„To niestety coraz częstsze zjawisko dlatego uwzględniono je w nowych standardach” – potwierdziła wiceminister Józefa Szczurek-Żelazko.

Łagodzenie bólu nie będzie traktowane jako dodatkowa interwencja medyczna: pacjentka musi wiedzieć, jakie metody uśmierzania bólu są dostępne na oddziale i może wybrać spośród nich.
„Czas gdy lekarz narzucał rozwiązania rodzącej nieuchronnie się skończył” – tłumaczył Szumowski. – „Jednocześnie chcemy zmniejszyć liczbę cięć cesarskich, bo jest ona stanowczo za duża. Wynika to zapewne ze strachu i niewiedzy kobiet”.
Dlatego w szpitalach, gdzie odbywa się dużo porodów całodobowy anestezjolog ma być stale dostępny. Kolejnym wyzwaniem dla szpitali będzie konieczność ujednolicenie standardów opieki i szkoleń personelu medycznego ze znajomości standardów okołoporodowych. Każdy pracownik szpitala, gdzie przyjmuje się porody, będzie musiał się z nimi zapoznać, a dyrektor placówki będzie odpowiedzialny zarówno za szkolenie jak i weryfikację wiedzy personelu i stosowanie standardu. Na pytanie czy szpitale są gotowe na jego wdrożenie Szumowski odpowiedział: „nie mówimy tutaj o stawianiu nowych budynków, ale o zmianie podejścia personelu. Teraz pacjent jest partnerem zespołu medycznego i dlatego musi mieć pełną wiedzę, tak by dokonać świadomego wyboru”.
Jak podkreślali przedstawiciele resortu Polska jest jednym z trzech krajów UE, która w ogóle takie standardy wdrożyła (oprócz nas ma je jeszcze Anglia i Hiszpania). Rozporządzenie ma wejść w życie od stycznia 2019 roku.