Mikucki wzmacnia zespół Scope Fluidics

Dr Patryk Mikucki, wiceprezes AstraZeneca Pharma Poland, dyrektor regionalny (Europa) ds. Badań i Rozwoju dołączył do składu Rady Nadzorczej Scope Fluidics – notowanej na NewConnect spółki biotechnologicznej będącej właścicielem innowacyjnych projektów z zakresu diagnostyki medycznej. Jego zadaniem jest wsparcie strategicznych działań związanych m.in. z międzynarodową komercjalizacją systemów diagnostycznych.

Walne Zgromadzenie Akcjonariuszy Scope Fluidics powołało Patryka Mikuckiego do Rady Nadzorczej spółki. Nowy członek władz posiada 15-letnie doświadczenie w dziedzinie badań klinicznych. Od 2003 r. pracuje dla AstraZeneca. W styczniu 2018 r. został powołany na stanowisko Wiceprezesa i wszedł do Zarządu AstraZeneca Pharma Poland.
„To ogromna satysfakcja, że możemy poinformować o dołączeniu do grona naszej Rady Nadzorczej dr Patryka Mikuckiego. Jest to osoba o wyjątkowo bogatym doświadczeniu na polu międzynarodowym, szczególnie w obszarze rozwoju i badań klinicznych. Zasiada w zarządzie innowacyjnej firmy znajdującej się w czołówce największych firm z sektora biofarmaceutycznego na świecie. Wzmocnienie eksperckich kompetencji rady Scope Fluidics to konsekwencja rozwoju naszej działalności i konkurencyjności na rynku diagnostyki medycznej” – komentuje cytowany w komunikacie Piotr Garstecki, współzałożyciel i prezes Scope Fluidics.

Mikucki jednocześnie jako dyrektor regionalny ds. Badań i Rozwoju odpowiada za region Europa. Jest szefem międzynarodowego zespołu liczącego ponad 500 osób w 20 krajach.
Przed objęciem obecnej funkcji, od początku powstania Centrum Operacyjnego Badań Klinicznych AstraZeneca w Warszawie, dr Mikucki pełnił tam funkcję dyrektora. Od samego początku był zaangażowany w rozwój tej wyjątkowej i innowacyjnej organizacji. Pod jego kierownictwem organizacja znacząco się powiększyła i zwiększyła zakres swoich usług, które stały się podstawą przyszłego rozwoju firmy w Polsce. Centrum w Warszawie jest jednym z niewielu tego typu ośrodków w AstraZeneca, pozostałe znajdują się w Szwecji, Wielkiej Brytanii, Stanach Zjednoczonych i w Chinach.
„Cieszę się, że mogę dołączyć do zespołu Scope Fluidics. To grupa niezwykle sprawnie działających, uznanych naukowców, pracująca nad projektem, który może zrewolucjonizować diagnostykę szpitalną. Flagowy system PCR ONE, który rozwiązuje powszechny problem zakażeń gronkowcem złocistym ma bezwzględnie międzynarodowy potencjał. Mam nadzieję, że moje doświadczenie pomoże w jego komercjalizacji” – powiedział Patryk Mikucki, wiceprezes zarządu AstraZeneca Pharma Poland.

Wcześniej Patryk Mikucki rozwijał kompetencje w zagranicznych oddziałach AstraZeneca w Szwecji
i w Niemczech. Kierował również i współtworzył Dział Badań Klinicznych na Ukrainie.
Mikucki jest absolwentem Wydziały Medycyny Weterynaryjnej w Lublinie. Otrzymał tytuł doktora nauk weterynaryjnych. Jest autorem kilku publikacji naukowych z tej dziedziny. Ponadto jest absolwentem Warsaw-Illinois Executive MBA.
Scope Fluidics jest inkubatorem start-upów technologicznych. Zajmuje się rozwojem innowacyjnych projektów w obszarze diagnostyki i ochrony zdrowia.
Firma powstała w 2010 r. w Instytucie Chemii Fizycznej Polskiej Akademii Nauk z myślą
o tworzeniu rozwiązań dla medycyny na bazie technologii mikroprzepływowych.
W skład Grupy Scope Fluidics wchodzą dwie spółki celowe: Curiosity Diagnostics i Bacteromic.
Curiosity Diagnostics w latach 2012-2015 prowadziła prace nad technologią szybkiej analizy materiału genetycznego patogenów bakteryjnych i wirusowych. Efekty tych prac są obecnie wykorzystywane w ramach realizacji systemu PCR ONE. Z kolei spółka Bacteromic opracowała system o tej samej nazwie. Projekt ten ma wykorzystywać klasyczne mikrobiologiczne metody wykonywania testów antybiotykowrażliwości, łącząc je z innowacyjną technologią mikroprzepływową, w celu pozyskania informacji o lekowrażliwości patogenu i dobrania optymalnej z indywidualnego punktu widzenia terapii. Od 2017 r. Scope Fluidics S.A. jest spółką notowaną na rynku NewConnect.