Ministerstwo chce uśmierzyć ból w karetkach

Jak pokazały wyniki badań prof. Andrzeja Basińskiego z Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego – aż 84 proc. osób po urazach nie dostało od zespołu ratownictwa medycznego żadnych leków na uśmierzenie bólu. W przypadku dzieci tylko 80 proc. młodych pacjentów przewożonych do szpitala nie otrzymało środków przeciwbólowych. Zespół ekspertów wypracował właśnie standardy uśmierzania bólu, które jako zalecenia mają wejść w życie.

„Wdrożenie zaleceń przyjętych jako dobre praktyki do Systemu Wspomagania Dowodzenia Państwowego Ratownictwa Medycznego ma na celu wspomaganie Zespołów Ratownictwa Medycznego typu 'P’ (czyli takich, gdzie „szefem” jest ratownik medyczny – przyp. red.)) w podejmowaniu decyzji i działań związanych z zabezpieczeniem bólu” – mówiła dziś w Sejmie wiceminister zdrowia, Józefa Szczurek-Żelazko. – „Czeka nas jeszcze etap konsultacji, ale zapewniam, że minister zdrowia nie będzie zwlekał z ich podpisaniem”.

Oznacza to, że zalecenia zaczęłyby obowiązywać tuż po wakacjach.

„Leczenie bólu w karetkach właściwie nie istnieje, mimo iż od 2016 roku obowiązuje rozporządzenie znacznie rozszerzające liczbę leków, które może podawać ratownik medyczny oraz pielęgniarka. Jednak nadal wielu ratowników po prostu się boi, nie wie jaka dawka będzie odpowiednia, czy może zastosować lek opioidowy, dlatego zależało nam by leczenie bólu maksymalnie uprościć” – dodaje prof. Andrzej Basiński.

Stąd wypracowane przez zespół ekspertów zalecenia to prosta tabela, mieszcząca się na jednej kartce A4. Przy wyborze leczenia przeciwbólowego, tj. podania konkretnego leku oraz jego dawki, ratownicy medyczni, pielęgniarki systemu powinni kierować się następującymi kryteriami: stopień natężenia bólu, patomechanizm powstawania bólu oraz jego lokalizacja.

„Powstanie tych wytycznych jest absolutnie przełomowe. Da wreszcie pracownikom pogotowia pewność, że podanie leku przeciwbólowego nie narazi ich na oskarżenia, a pacjentom prawo do domagania się by nie bolało” – tłumaczył Robert Gałązkowski, dyrektor Lotniczego Pogotowia Ratowniczego.

Jak wyjaśniali eksperci wytyczne staną się elementem obowiązkowego szkolenia ratowników medycznych.