MZ rezygnuje z dentobusów, woli dofinansować gabinety stomatologiczne w szkołach

1 sierpnia bieżącego roku rozpoczęła się realizacja programu polityki zdrowotnej „Poprawa dostępności do świadczeń stomatologicznych dla dzieci i młodzieży w szkołach w 2018 r.” – poinformowało Ministerstwo Zdrowia. Celem programu jest poprawa stanu zdrowia jamy ustnej uczniów przez zwiększenie dostępności do świadczeń stomatologicznych udzielanych uczniom w szkolnych gabinetach dentystycznych oraz objęcie jak najliczniejszej grupy dzieci i młodzieży i ich rodziców edukacją zdrowotną w obszarze zdrowia jamy ustnej – czytamy dalej.

Dokładnie takie same założenia przyświecały zakupowi 16 dentobusów za blisko 24 mln zł. Pieniądze pochodziły z budżetu państwa i zostały przewidziane w uchwalonej we wrześniu ub.r. ustawie o szczególnych rozwiązaniach zapewniających poprawę jakości i dostępności do świadczeń opieki zdrowotnej. Dentobusy to mobilne gabinety stomatologiczne. W założeniu z tej formy opieki mieli korzystać głównie uczniowie małych szkół w tych miejscowościach, gdzie nie ma gabinetu lekarza dentysty. Problem w tym, że brakuje dentystów chcących pracować w tych mobilnych gabinetach, mimo iż NFZ ogłaszał wielokrotnie konkursy, a nawet podniósł stawki dla lekarzy.

Widać resort zdrowia pogodził się z dentobusową klęską i ogłosił program skierowany do organów prowadzących szkoły publiczne, którymi są jednostki samorządu terytorialnego na szczeblu gminy, powiatu lub województwa.

Zainteresowane podmioty mogą przystąpić do konkursu na realizację programu i otrzymać środki na zakup niezbędnego wyposażenia gabinetu stomatologicznego oraz na realizację projektu edukacyjnego.

Termin składania zgłoszeń konkursowych upływa 31 sierpnia br.

W przypadku, gdy JST planuje utworzenie gabinetów dentystycznych w kilku szkołach, zgłoszenie ofertowe wraz z pozostałymi załącznikami należy złożyć oddzielnie dla każdej szkoły. Każde zgłoszenie będzie podlegało odrębnej ocenie.