Czauderna: bez sieci onkologicznej nie będzie jakości leczenia

„Dzisiejsza sytuacja jest nie do przyjęcia: mamy 100 ośrodków zajmujących się rakiem trzustki, około 400 rakiem jelita, co oznacza że każdy robi po kilka operacji rocznie. Centralizacja jest nieunikniona, bo inaczej nie osiągniemy dobrej jakości leczenia. Czas skończyć z mówieniem, że każdy szpital jest taki sam, bo nie jest” – tłumaczy prof. Piotr Czauderna, Koordynator Sekcji Ochrony Zdrowia Narodowej Rady Rozwoju przy Prezydencie RP, przewodniczący roboczego zespołu przy Ministerstwie Zdrowia opracowującego koncepcję organizacji i funkcjonowania Narodowej Sieci Onkologicznej.

Jak zapowiada pilotaż sieci onkologicznej ma być pierwszym krokiem do przygotowania przyszłej ustawy, tzw. nowego polskiego cancer plan. „Narodowa Strategia Onkologiczna (planowana na lata 2020-2030) jest potrzebna, bo co czwarty Polak umiera na nowotwór. Główne założenia to koordynacja opieki, powstanie zintegrowanej opieki onkologicznej. Zakładamy że będzie to proces wieloletni i płynny” – wyjaśnia Czauderna.

Dodawał również, że pilotaż nie wyklucza powstania unitów narządowych, a nawet ośrodków, które się będą specjalizowały w jednym rodzaju techniki leczniczej.
„Postęp technologiczny w onkologii jest ogromny, sprzęt coraz bardziej skomplikowany wymagający wysokich kompetencji. Tę samą drogę co my przeszła np. Nowa Zelandia 10 lat temu. ten kierunek jest nieunikniony” – uważa.