Baxter stawia na edukację

W Warszawie otwarto Centrum Edukacyjne (Baxter Education Center – BEC) dla personelu medycznego i pacjentów. Na 600 m2 odbywać się będą szkolenia z anestezjologii i intensywnej terapii, terapii nerkozastępczych, chirurgii, onkologii oraz żywienia pozajelitowego. „Już w styczniu mamy zaplanowane pierwsze szkolenia. To prawdopodobnie jedno z najbardziej innowacyjnych Centrów Edukacyjnych w całej Europie, które pozwala na szkolenie jednocześnie 120 osób z wykorzystaniem nowoczesnych metod przesyłania dźwięku i obrazu oraz interaktywnych perspektyw 3D w sali operacyjnej. Technologie te dadzą możliwość szkolenia specjalistów w zupełnie inny sposób” – podkreśla Krzysztof Popławski, Dyrektor Generalny Baxter Polska.

Budowa centrum trwała 5 miesięcy i pochłonęła prawie 1 mld dol. BEC ma być centrum dla całej Europy, Izraela i Afryki.
„Nie oczekujemy, że ta inwestycja nam się zwróci. I nie zakładamy, że będą się tu odbywały tylko szkolenia z zakresu obsługi naszego sprzętu. Chcemy raczej by to miejsce stało się platformą wymiany doświadczeń, dlatego planujemy m.in. transmisje operacji na żywo z możliwością zadawania pytań czy też spotkania dyrektorów szpitali ze świata, którzy podzielą się swoimi pomysłami na to jak sprawnie zarządzać personelem tak, by te szczupłe kadry medyczne, wykorzystać jak najlepiej” – wyjaśnia w rozmowie z ISBzdrowie Popławski.

Obok szkolenia praktycznych umiejętności, firma oferuje także panele szkoleniowe dla lekarzy i pielęgniarek, takich jak Akademia Dializy Otrzewnowej czy kursy wiedzy teoretycznej z zakresu anestezjologii, żywienia pozajelitowego i innych. Pacjenci, poza możliwością edukacji teoretycznej i praktycznej dotyczącej samodzielnego korzystania ze sprzętu (np. cyklera do domowej dializy otrzewnowej), będą mogli skorzystać z porad ekspertów, w tym dietetyka czy psychologa. Wykładowcami i szkoleniowcami będą wykwalifikowani eksperci z Polski i z zagranicy – lekarze i pielęgniarki oraz przedstawiciele organizacji pacjenckich.

„Kiedy zaczynałem pracę lekarza nie było tomografii komputerowej, usg, komputerów i telefonów komórkowych, a dializatory składało się ręcznie. To pokazuje jak wiele się zmieniło w technologii i to w ciągu jednego życia, a to oznacza, że powiedzenie iż lekarz uczy się całe życie jeszcze bardziej zyskuje na znaczeniu” – opowiada prof. Ryszard Gellert, Konsultant Krajowy w Dziedzinie Nefrologii; Dyrektor Centrum Medycznego Kształcenia Podyplomowego. – „Dlatego takich miejsc powinno być jak najwięcej, bo zapotrzebowanie jest ogromne”.

„Pielęgniarki często boją się edukować pacjentów, bo nie są pewne, że same mają wystarczającą wiedzę. W dodatku edukacja nefrologiczna właściwie w Polsce nie istnieje, bo włączono ją do wielkiej dziedziny jaką jest interna, co oznacza, że ta pielęgniarka która będzie się chciała wyszkolić w zakresie dializ właściwie musi to zrobić na własną rękę” – dodaje Aneta Trzcińska z Polskiego Towarzystwa Pielęgniarek Nefrologicznych.

Baxter to międzynarodowa firma medyczna, która powstała w latach trzydziestych ubiegłego wieku w amerykańskim Deerfield (Chicago). Działa w obszarach takich, jak leczenie nerkozastępcze, anestezjologia, żywienie pozajelitowe, onkologia czy biochirurgia.