WHO: raka szyjki maciciy da się wyeliminować

Światowa Organizacja Zdrowia wezwała kraje regionu Azji Południowo-Wschodniej do przyspieszenia wysiłków na rzecz wyeliminowania raka szyjki macicy do 2030 r.

„Kraje muszą rozszerzyć usługi w zakresie szczepień, badań przesiewowych, wykrywania i leczenia dla wszystkich na całym świecie, aby zaradzić rosnącemu problemowi raka szyjki macicy” – podkreśla dr Poonam Khetrapal Singh, dyrektor regionalny WHO w Azji Południowo-Wschodniej, podczas siedemdziesiątej drugiej sesji Komitetu Regionalnego WHO jaka odbyła się w Delhi.

Rak szyjki macicy jest poważnym problemem zdrowia publicznego w regionie. W 2018 r. zgłoszono około 158 tys. nowych przypadków i 95 766 zgonów z powodu raka szyjki macicy, który jest trzecim najczęściej występującym rodzajem raka.

Dkatego od 2014 r. zmniejszenie jego częstości stanowi regionalny priorytet. Wszystkie kraje w regionie podejmują środki w zakresie badań przesiewowych i leczenia nowotworów przedrakowych. Cztery kraje w regionie – Bhutan, Malediwy, Sri Lanka i Tajlandia – wprowadziły szczepionkę przeciwko HPV na poziomie krajowym.

Szczepienia przeciwko wirusowi brodawczaka ludzkiego, badania przesiewowe i leczenie przedrakowe, wczesne wykrywanie i szybkie leczenie wczesnych nowotworów inwazyjnych oraz opieka paliatywna to skuteczne strategie leczenia raka szyjki macicy. Kraje członkowskie pracują nad osiągnięciem celów globalnych – osiągnięcia 90% dziewcząt w pełni zaszczepionych szczepionką przeciwko wirusowi brodawczaka ludzkiego (HPV) do 15 roku życia; 70% kobiet poddanych badaniu przesiewowemu za pomocą precyzyjnego testu w wieku 35 i 45 lat.

WHO priorytetowo traktuje eliminację raka szyjki macicy, ponieważ rak szyjki macicy na całym świecie pozostaje jednym z najpoważniejszych zagrożeń dla życia kobiet.