Przegląd prasy

Poniżej przedstawiamy wybór najważniejszych informacji z prasy.

Rzeczpospolita
–Zespół prof. Macieja Banacha, kierownika Zakładu Nadciśnienia Tętniczego UM w Łodzi, wraz z uczonymi z Mashhad University of Medical Science w Iranie pracuje nad szczepionką przeciwko miażdżycy. Lek ma być podawany w formie zastrzyku. Terapia wykorzystuje mechanizm tworzenia przeciwciał.
–Koncern Sanofi Pasteur z Francji, który podjął współpracę z amerykańską agencją zaawansowanych badań biomedycznych ds. rozwoju, zapowiedział opracowanie szczepionki na koronawirusa.

Gazeta Wyborcza
–Dyrekcja Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego w Białymstoku zakończyła negocjacje z lekarzami z SOR-u. W styczniu 29 z 38 lekarzy złożyło wypowiedzenie ze względu na warunki pracy i niską pensję. Podczas negocjacji wypracowano kompromis, a ciągłość pracy na oddziale nie jest zagrożona.
–Chińska narodowa komisja zdrowia poinformowała, że na całym świecie z powodu zakażenia koronawirusem Covid-9 zmarło 2 012 osób. Odnotowano 7 186 zakażeń w Chinach kontynentalnych i 700 przypadków w innych krajach.

Parkiet
–Celon Pharma uzyskała patent na inhibitory kinazy PI3K oraz ich zastosowanie w leczeniu chorób onkologicznych, zapalnych oraz o podłożu immunologicznym. Patentu udzielił urząd patentowy w Japonii.