Przegląd prasy

Poniżej przedstawiamy wybór najważniejszych informacji z prasy.

Rzeczpospolita
–Koronawirus ograniczył zapadalność na wiele chorób zakaźnych. Z danych NFZ wynika, że w I kw. br. udzielono 3 332 świadczenia zw. z leczeniem biegunki wywołanej przez rotawirusy, rok wcześniej było to 11 370 przypadków. Spadki dotyczą również salmonellozy, bakteryjnych zakażeń jelitowych, wirusówek jelitowych i wirusowego zapalenia wątroby typu A. Wszystkie te schorzenia to tzw. choroby brudnych rąk.
–Palacze są znacznie mniej podatni na zakażenie SARS-CoV-2 niż osoby niepalące. Wynika tak z analiz przeprowadzonych przez chińskich lekarzy badających 1 099 osób przechodzących ciężką odmianę choroby. 85,4% wśród nich nigdy nie paliło tytoniu, palacze to 12,6%. Do podobnych wniosków doszli naukowcy francuscy i izraelscy.

Gazeta Wyborcza
–Prokuratura Okręgowa w Warszawie włączyła śledztwo w sprawie zakupu respiratorów od firmy E&K do postępowania dotyczącego wadliwych maseczek kupionych przez resort zdrowia od znajomego ministra Łukasza Szumowskiego. Jak podaje „GW”, połączenie tych dwóch spraw to prawdopodobnie zabieg, który pozwoli przedłużać śledztwo, aby ostatecznie je umorzyć.

Parkiet
–Enel-Med odłożył emisję akcji i wszystkie inwestycje do 2021 r. To efekt trwającej pandemii koronawirusa. W tym roku spółka skupi się na remontach istniejącej infrastruktury, a także na sprzedaży kasetkowych testów na koronawirusa, oferowanych firmom i osobom indywidualnym.