Pandemia COVID-19 to nie czas na dużą nowelizację ustawy refundacyjnej (wideo)

Refundacja leków od lat budzi wiele emocji. Pandemia COVID-19 nie jest dobrym czasem na tzw. dużą nowelizację ustawy refundacyjnej – uważa Krzysztof Kopeć, prezes Polskiego Związku Pracodawców Przemysłu Farmaceutycznego (PZPPF).

„Naszym zdaniem nie powinno się zmieniać fundamentalnych ustaw i dla pacjentów i dla refundacji (…). Teraz wyzwaniem jest epidemia COVID-19. Trzeba skupić się na czym, co my nazywamy podstawą bezpieczeństwa lekowego” – podkreśla Krzysztof Kopeć w rozmowie z Comparic24.TV

Jego zdaniem nawet drobna zmiana w ustawie refundacyjnej, która obecnie obowiązuje wywiera dużą presję na producentów leków, a w projektowanych przepisach ta presja będzie jeszcze większa.

„Naszym zdaniem to jest niewłaściwe. Już kilka lat temu Komisja Europejska przedstawiała analizy z których wynika, że uczciwa konkurencja na rynku leków, tych które mają swoje odpowiedniki, daje lepsze efekty, lepsze niż presja urzędnicza. Ona może doprowadzić do tego, że teoretycznie możemy mieć lek po 5-10 zł na liście, ale on będzie produkowany tylko w Azji. W momencie takiego kryzysu, takiego jak był w lutym i marcu, leku nie można dowieźć” – podkreślił Kopeć.