Przegląd prasy

Poniżej przedstawiamy wybór najważniejszych informacji z prasy.

Rzeczpospolita
–Premier Mateusz Morawiecki i minister zdrowia Adam Niedzielski ostrzegają, że pandemia jeszcze się nie zakończyła, a w związku z rozprzestrzenianiem się wariantów delta i brazylijskiego należy brać pod uwagę różne rozwiązania, z lockdownem włącznie.

Gazeta Wyborcza
–Na wtorkowym posiedzeniu rządu dyskutowano o tym, że o ewentualnym wprowadzeniu lockdownu w związku z czwartą falą zakażeń powinna decydować nie tylko ich liczba, lecz także odsetek zaszczepionych osób na danym terenie.

Dziennik Gazeta Prawna
–Wariant delta koronawirusa wykryto do tej pory w 85 krajach. Zdaniem ekspertów wczesną jesienią może on stać się dominującym wariantem w Europie. Obecnie największy w Europie wzrost liczby zakażeń obserwuje się w Wielkiej Brytanii, jednak dzięki akcji szczepień nie idzie za nim przyrost w hospitalizacjach.
–Zdaniem Franciszka Rakowskiego z Interdyscyplinarnego Centrum Modelowania UW z najnowszego modelu epidemii Covid-19 wynika, że największe ryzyko wystąpienia czwartej fali będzie na przełomie września i października. Główną przyczyną jest fakt, że wciąż nie osiągnęliśmy zbiorowej odporności poprzez przechorowania i szczepienia, która w przypadku wariantu delta wynosi 82–88%.