Rada Medyczna za obowiązkiem szczepień przeciw COVID-19

Na poniedziałkowym (26 lipca) posiedzeniu Rady Medycznej po raz kolejny padło stwierdzenie o „zaleceniu wprowadzenia obowiązkowych szczepień przeciw COVID-19 dla: pracowników ochrony zdrowia, zwłaszcza tych, którzy mają bezpośredni kontakt z chorymi; nauczycieli”.

„Dobrze wiemy, że szpitale to miejsca, w których bardzo łatwo można się zarazić koronawirusem. Znajduje się tam także wiele osób ciężko chorych, dla których zakażenie może oznaczać ciężki przebieg tej choroby, a nawet śmierć. Dlatego też Rada Medyczna zaleca wprowadzenie obowiązkowych szczepień dla pracowników ochrony zdrowia” – czytamy w komunikacie po spotkaniu.

„Służba zdrowia w szczególności powinna być przecież uodporniona na COVID-19, bo to nasi lekarze, pielęgniarki – ale nie tylko – diagności, laboranci służą pacjentom i obywatelom” – podkreślił premier Mateusz Morawiecki.

„Edukacja dzieci i młodzieży jest niezwykle ważna. Wiele mówi się, że nauka zdalna negatywnie odbija się na zdrowiu psychicznym i fizycznym uczniów. Programy wsparcia po okresie nauki zdalnej, wsparcie szkół w przeciwdziałaniu skutkom pandemii – rząd dokłada wszelkich starań aby jak najlepiej poradzić sobie z sytuacją pandemiczną w szkołach. Wszyscy wiemy jak ważne w tej kwestii są szczepienia, dlatego Rada Medyczna rekomenduje obowiązkowe szczepienia dla nauczycieli” – czytamy dalej.

Rada Medyczna to organ pomocniczy premiera Mateusza Morawieckiego. W jej skład wchodzi przewodniczący – główny doradca premiera do spraw COVID-19 prof. dr hab. n. med. Andrzej Horban oraz ponad piętnastu ekspertów medycznych.

Pełen komunikat: https://www.gov.pl/web/koronawirus/kolejne-spotkanie-rady-medycznej–rzad-wsluchuje-sie-w-glos-ekspertow