Małopolska: 18 tys. zaszczepionych w trakcie wakacyjnych weekendowych akcji

W miniony weekend w całej Małopolsce trwała wakacyjna akcja szczepień przeciw COVID-19. Uruchomiono 28 punktów, w tym pięć w samym Krakowie. Z informacji przekazanych ISBnews przez rzeczniczkę Małopolskiego Urzędu Wojewódzkiego Joannę Paździo łącznie zaszczepiono 1393 mieszkańców.

Punkt uruchomiony na barce wiślanej u stóp Wawelu cieszył się największym zainteresowaniem. Skorzystało z niego 132 osoby, a mobilny punkt działający w Miechowie w trakcie Małopolskiego Festiwalu Smaków odwiedziło ponad 100 osób. Podobnie jak to się działo w minionych tygodniach w niedzielę, przy 12 parafiach, wierni po mszy świętej mogli od razu przyjąć jednodawkową szczepionkę firmy Jonhson&Johnson. W tym przypadku 516 wykorzystanych dawek to bardzo dobry wynik.

W trakcie wakacyjnych, weekendowych akcji zaszczepiono w województwie ok. 18 tys. osób.
Województwo małopolskie zajmuje obecnie czwarte miejsce w kraju pod względem ilości zaszczepionych – 3 051 031. Przoduje województwo mazowieckie, kolejną są Wielkopolska i Śląsk.

W samym Krakowie jest ponad 480 tys. osób w pełni zaszczepionych co daje wskaźnik ok. 61,6 proc. ogółu mieszkańców i 10 miejsce w rankingu wszystkich miast wojewódzkich.

Z inicjatywy władz miasta mobilne ekipy będą przyjeżdżały do domów osób samotnych i chorych, które ukończyły 50 rok życia. Trwają także przygotowania do ewentualnych masowych szczepień dzieci i młodzieży w szkołach samorządowych i prywatnych.

W ciągu ostatnich dniach w województwie małopolskim stabilna jest liczba przypadków osób z dodatnim wynikiem testu. Utrzymuje się też stała liczba hospitalizacji, obecnie w szpitalach przebywa 50 pacjentów.

Wojciech Żurawski, Kraków