Przegląd prasy

Poniżej przedstawiamy wybór najważniejszych informacji z prasy.

Gazeta Wyborcza
–Projekt ustawy Ministerstwa Zdrowia zakłada możliwość przesuwania niezaszczepionych pracowników na inne stanowiska, a także wysyłania ich na bezpłatne urlopy. Projekt ma wspierać działania związane z zapewnieniem odpowiedniej ochrony w zakładach pracy. Jak podaje „GW”, rozważana jest również możliwość testowania pracowników przez pracodawcę w kierunku Covid-19.
–W środę odnotowano 366 nowych przypadków koronawirusa, w tym 47 na Mazowszu. To wyraźny wzrost, tydzień temu nowych zachorowań było o połowę mniej.

Dziennik Gazeta Prawna
–Jak podaje „DGP”, w przyszłym tygodniu zaprezentowany zostanie projekt reformy szpitali. Placówki będą podzielone na cztery kategorie, dwie zielone (A, B) i dwie czerwone (C, D). Kategorie będą przyznawane na trzy lata, ale szpitale będą miały możliwość ich wcześniejszej zmiany. O kategorii będą decydowały przede wszystkim kryteria ekonomiczne. Projekt jest najłagodniejszym i najmniej inwazyjnym wariantem z rozważanych rozwiązań w reformie szpitali.
–Zdaniem prezesa Polskiego Towarzystwa Ratowników Medycznych dr. n. o zdr. Jarosława Madowicza konieczne jest uatrakcyjnienie zawodu ratownika – oprócz wzrostu wynagrodzeń konieczne jest stworzenie systemu nadzoru i wsparcia. Taką funkcję powinien pełnić samorząd zawodowy i konsultanci.