Przegląd prasy

Poniżej przedstawiamy wybór najważniejszych informacji z prasy.

Rzeczpospolita
–W najbliższych dniach zaktualizowaną ocenę sytuacji pandemicznej w UE przedstawi Europejskie Centrum ds. Zapobiegania i Kontroli Chorób. Ma ono wziąć pod uwagę zarówno gwałtowny przyrost liczby zakażonych, jak i aktualne informacje o zabezpieczeniu dawanym przez szczepionkę, a także najnowsze doniesienia naukowe o wadze przenoszenia wirusa drogą kropelkową.
–Zdaniem eksperta Naczelnej Rady Lekarskiej ds. walki z Covid-19 dr. Pawła Grzesiowskiego zredukowanie śmiertelności i liczby osób w szpitalach może nastąpić, jeśli niezwłocznie ograniczy się mobilność i interakcje na Podlasiu, Podkarpaciu i Lubelszczyźnie, gdzie sytuacja jest najtrudniejsza. W pozostałej części kraju powinien być z kolei wprowadzany prewencyjny lockdown, ograniczający przede wszystkim mobilność ludzi niezaszczepionych.

Gazeta Wyborcza
–W ostatnim tygodniu w krajach Europy Zachodniej z powodu Covid-19 zmarły 1–2 osoby na milion mieszkańców, podczas gdy w Polsce było to ponad 7 osób. Oznacza to, że kraje z wysokim poziomem wyszczepienia – powyżej 70% – nie notują wysokich poziomów zgonów.
–Ministerstwo Zdrowia rozpoczyna akcję bezpłatnych szczepień przeciw grypie dla osób dorosłych. Nie jest wymagana recepta, a szczepienie przeciw grypie można przyjąć razem z dawką przypominającą preparatu przeciw Covid-19.

Dziennik Gazeta Prawna
–Codziennie wykrywa się ok. 20 tys. nowych zakażeń koronawirusem, jednak zdaniem kierownika Kliniki Anestezjologii i Intensywnej Terapii w CSK MSWiA dr. Konstantego Szułdrzyńskiego jest ich ok. 4 razy więcej, co oznacza, że nie jest możliwe odizolowanie takich ludzi, a pandemia jest słabo kontrolowana.
–W styczniu do Polski trafią przynajmniej dwa leki przeciwcovidowe – pierwszy z nich to molnupirawir w postaci tabletek, a drugi jest kombinacją kasiriwimabu oraz imdewimabu, podawaną w formie dożylnej lub zastrzyku. Jak podaje „DGP”, rząd prowadzi rozmowy z producentami obu preparatów, które już znalazły się w zaleceniu diagnostyki i terapii zakażeń SARS-CoV-2 Polskiego Towarzystwa Epidemiologów i Lekarzy Chorób Zakaźnych.