Prezydium Naczelnej Rady Lekarskiej (NRL) zwróciło się z apelem do Ministra Zdrowia. Samorząd lekarski wezwał resort do stworzenia „mapy drogowej znaczącego ograniczenia dostępności papierosów”.
NRL pochwala w swoim apelu decyzję Ministerstwa Finansów o podniesieniu akcyzy na wszystkie wyroby tytoniowe. W ub. roku resort finansów przyjął mapę drogową, która weszła w życie 1 stycznia b.r. Przewiduje ona regularny, coroczny wzrost akcyzy na wyroby tytoniowe w latach 2022-2027 r.
Samorząd lekarski podkreśla, że w ślad za akcyzową mapą drogową Ministerstwa Finansów, podobny dokument w obszarze polityki zdrowotnej powinno dziś przedstawić Ministerstwo Zdrowia.
„Codziennie w Polsce po papierosa sięga około 8 milionów ludzi, i z tego samego powodu rocznie umiera ich w naszym kraju około 80 tysięcy. Zahamowane zostało tempo spadku liczby palących, co gorsza rośnie liczba nieletnich, którzy pierwszy kontakt z nikotyną mają właśnie przez papierosy. Wielokrotnie alarmujące dane w tej sprawie pokazywał Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego – Państwowy Zakład Higieny” – głosi apel Prezydium NRL.
Nowelizacja resortu finansów ma docelowo przynieść również skutek prozdrowotny, w postaci spadku odsetka palących i zmniejszenia ciężaru wynikającego z kosztów ich leczenia, który ponosi system opieki zdrowotnej.
Szacuje się, że wydatki na leczenie chorób spowodowanych paleniem papierosów sięgają 15% całkowitych wydatków na ochronę zdrowia, czyli około 18 miliardów zł rocznie, które budżet musi alokować na ten cel. To zaledwie wycinek całkowitych kosztów społecznych generowanych przez papierosowy nałóg. Niemal drugie tyle (15 miliardów zł) stanowią straty społeczno-gospodarcze, spowodowane np. chorobami pracowników czy ich absencją w godzinach pracy.
NRL proponuje, by środki ze zwiększonej akcyzy na wyroby tytoniowe „zostały przeznaczone na poprawę opieki zdrowotnej, zamiast trafiać do ogólnej puli budżetu państwa”.
W ocenie NRL w walce z paleniem papierosów niezbędna jest szeroko zakrojona profilaktyka i długofalowa, rozpisana na lata, strategia walki z papierosami: „Koniec dominacji używki, jaką są papierosy, musi być poprzedzony szeregiem działań, w których holistycznie będą traktowani także nałogowi palacze” – stwierdza NRL w swoim apelu.
Samorząd przedstawia też własne rekomendacje działań. Wśród nich znalazły się: podniesienie minimalnego wieku uprawniającego do zakupu wyrobów tytoniowych; ujednolicenie opakowań papierosów; zapewnienie osobom palącym dostępu do zaawansowanych terapii antynikotynowych oraz włączenie i rozwijanie programów ograniczania szkód spospowodowanych paleniem.
Na paleniu papierosów polski budżet łącznie traci około 33 miliardów złotych w skali roku. Tych strat nie równoważą wpływy z akcyzy na papierosy – te przekraczają 21 miliardów złotych rocznie.
„Mając na uwadze powyższe, Prezydium Naczelnej Rady Lekarskiej apeluje o stworzenie mapy drogowej dla Polski bez papierosów, tak aby dzisiejsze dzieci wchodząc w dorosłość nie znały ich smaku. Dokument określający politykę antynikotynową państwa pokazywałby drogę, którą stopniowo mogłyby pójść instytucje publiczne aby ów cel osiągnąć” – przekonuje NRL.
Pełna treść apelu NRL dostępna jest na stronie: https://nil.org.pl/aktualnosci/5849-apel-i-stanowiska-podjete-przez-pnrl-w-dniu-22-grudnia-2021-r