Zakończył się I etap budowy fabryki TZF Polfy

Na terenie Tarchomińskich Zakładów Farmaceutycznych odbyła się uroczystość posadowienia wiechy z okazji zakończenia I etapu budowy Centrum Rozwoju i Produkcji Leków Onkologicznych. To największa inwestycja w najnowszej historii TZF Polfy oraz pierwsza tego typu fabryka w tej części Europy.

Budowa nowoczesnego Centrum Rozwoju i Produkcji Leków Onkologicznych to największa inwestycja w najnowszej historii Polfy Tarchomin. Wartość inwestycji to ponad 400 milionów złotych. Obecnie firma zakontraktowała już wydatki na kwotę ponad 186 mln zł. Prace budowlane, ale także zakup nowoczesnych maszyn pochłonęły już blisko 100 mln zł.

„Kiedy kilka lat temu prezes Jarosław Król przyszedł z pomysłem i konkretnym planem na budowę w ramach Polfy Tarchomin nowoczesnego zakładu produkcji leków onkologicznych niewiele osób wierzyło, że realizacja takiego przedsięwzięcia jest realna. Jedna dzięki determinacji władz spółki i olbrzymiemu wysiłkowi wszystkich pracowników TZF dzisiaj ten ambitny projekt staje się faktem” – mówi Janusz Cieszyński, sekretarz stanu w Kancelarii Premiera.

W ramach realizacji Centrum Rozwoju i Produkcji Leków Onkologicznych powstaje na warszawskim Tarchominie budynek o powierzchni użytkowej ok. 12 000 m2. Będzie w nim pracować 150 specjalistów. Dzięki innowacyjnym rozwiązaniom w centrum będą produkowane leki, które dotychczas nie były wytwarzane w Polsce.

„Budowa i prace budowlane to jedno, ale równolegle do inwestycji w infrastrukturę produkcyjną, prowadzimy rozbudowę zaplecza laboratoryjnego, które umożliwi nam pracę nad lekami z grupy wysoko aktywnych. Już dwa lata temu rozpoczęliśmy pierwsze prace rozwojowe, podjęliśmy współpracę w międzynarodowym środowiskiem naukowym, które dysponuje specjalistycznym zapleczem laboratoryjnym. W chwili obecnej już dla dwóch produktów złożono dokumentację do europejskich agencji rejestracyjnych” – mówi prezes TZF Jarosław Król.

Zespół badań i rozwoju TZF pracuje nad rozwojem 8 produktów, które mają być w tym miejscu wytwarzane. Centrum Rozwoju i Produkcji Leków Onkologicznych będzie jedynym kompleksem tego typu w naszej części Europy. Możliwości produkcyjne to 6 mln fiolek i ampuło-strzykawek rocznie.

„Kluczowa będzie produkcja leków przeciwnowotworowych, które pomogą nam leczyć m. in. raka piersi, ostrą białaczkę czy szpiczaka mnogiego. Ale będziemy mogli w nim rozwijać i wywarzać także inne leki wysokoaktywne pomocne w leczeniu chorób grzybiczych, endokrynologii, reumatologii i anestezjologii. To wielka szansa dla Polfy Tarchomin, ale także dla polskiego przemysłu farmaceutycznego” – dodaje prezes Król.

Budynek ma zostać oddany do użytku w przyszłym roku, a produkcja ma ruszyć w 2024.

Tarchomińskie Zakłady Farmaceutyczne „Polfa” Spółka Akcyjna jest jedną z najstarszych firm farmaceutycznych w Europie. Działa na rynku od 1823 roku. Obecnie zatrudnia niemal 1000 osób, w większości w fabryce w Warszawie. Większościowym akcjonariuszem jest Skarb Państwa. Zakład posiada około 30 linii produkcyjnych wytwarzających ponad 300 produktów co daje około 20 milionów opakowań leków rocznie.