Przegląd prasy

Poniżej przedstawiamy wybór najważniejszych informacji z prasy.

Dziennik Gazeta Prawna
–Z analizy „DGP” wynika, że w całej Europie w magazynach leży ok. 430 mln dawek szczepionki przeciw Covid-19 – większość jest celowana w poprzedni wariant zakażenia. W Polsce, w której do tej pory zutylizowano 750 tys. dawek, może pozostać ok. 90 mln szczepionek – część już jest w magazynach, część została zamówiona.
–Prezes Naczelnej Izby Lekarskiej Łukasz Jankowski wskazuje w piśmie do Ministerstwa Zdrowia, że możliwości wystawiania e-recepty za pośrednictwem systemów łączności bywają nadużywane, co może prowadzić do niekontrolowanej dystrybucji leków, które często są zażywane bez wiedzy i kontroli lekarzy – chodzi głównie o preparaty psychotropowe. Rozwiązaniem miałaby być zmiana przepisów dotyczących wydawania e-recept.

Rzeczpospolita
–W pierwszym tygodniu stycznia ponad 306,6 tys. osób zachorowało na grypę lub było o nią podejrzanych, w grudniu było to prawie 1,25 mln chorych. W opinii resortu zdrowia dane z tego tygodnia pozwolą określić, na jakim etapie epidemii obecnie jesteśmy i czy szczyt zachorowań minął, czy dopiero nastąpi. Z wyliczeń „Rz” wynika, że możliwe koszty epidemii mogą wynosić nawet 500 mln zł miesięcznie.