Tygodniowy przegląd informacji ISBzdrowie i ISBnews z rynku medycyny i biotech

Poniżej przedstawiamy przegląd najważniejszych wiadomości z sektora medycyny i biotechnologii z okresu 23-27 stycznia br.

RYNEK MEDYCYNY I BIOTECH

Onkologia: Sejm przyjął ustawę o Krajowej Sieci Onkologicznej (KSO), która zakłada wprowadzenie nowej struktury organizacyjnej i nowego modelu zarządzania opieką onkologiczną, które – według założeń – mają usprawnić organizację systemu udzielania świadczeń opieki zdrowotnej w zakresie onkologii.

RYNEK FARMACEUTYCZNY

Rynek apteczny: Sprzedaż całego rynku aptecznego wyniosła 46,06 mld zł na koniec 2022 r., tj. o 13,5% więcej niż w roku 2021, wynika z danych PEX PharmaSequence. Z kolei wartość refundacji wyniosła 10,19 mld zł, co oznacza wzrost o 6,1% r/r. W samym grudniu wartość sprzedaży na aptecznym rynku farmaceutycznym wzrosła o 19,5% r/r i wyniosła 4,73 mld zł.

ROZWÓJ BIZNESÓW

Genomtec: Komisja Nadzoru Finansowego (KNF) zatwierdziła prospekty spółek Genomtec i LESS, podała Komisja.

PRACE B+R, WDROŻENIA, KOMERCJALIZACJE

Ryvu Therapeutics: Osiągnęło pierwszy kamień milowy we współpracy z amerykańską Exelixis Inc. w ramach umowy licencyjnej, której celem jest opracowanie nowatorskich terapii celowanych, wykorzystujących opracowaną przez Ryvu technologię STING, podała spółka.

Healthnomic: Podpisał term sheet z Wojskową Akademią Techniczną (WAT) inicjujący proces nabycia prawa do technologii płynnej biopsji i systemu do inaktywacji wirusów, w szczególności koronawirusów, w powietrzu, podała spółka.

Pure Biologics: Zawarło z Agencją Badań Medycznych (ABM) umowę na realizację i dofinansowanie projektu dotyczącego znalezienia kandydata na lek opartego o przeciwciało, działającego w oparciu o strategię immunoterapii w leczeniu nowotworów ekspresjonujących receptor ROR1 (projekt PB004), podała spółka. Całkowita wartość projektu wynosi 48,9 mln zł, a przyznane dofinansowanie 32,44 mln zł.

Medicover: Od stycznia br. w centrach Medicover w Gliwicach, Katowicach, Krakowie, Łodzi, Poznaniu, Szczecinie, Warszawie i Wrocławiu są dostępne pakiety profilaktyki przedekspozycyjnej HIV (PrEP). Usługa pozwala pacjentom z grup wysokiego ryzyka uniknąć zakażenia wirusem poprzez stosowanie leków antyretrowirusowych. Wdrożenie leczenia profilaktycznego poprzedzają konsultacje u specjalisty chorób zakaźnych i niezbędne badania.

Centrum Medycyny Konopnej: Zaoferowało możliwość kontynuacji terapii z wykorzystaniem konopi medycznych pacjentom kliniki Releaf, która zakończyła swoją działalność. Poza przejęciem działalności kliniki Releaf – CMK ruszyło ze sprzedażą waporyzatorów i olejków CBD, otwierając w styczniu br. swój sklep internetowy.

Źródła: depesze ISBnews, serwis ISBzdrowie.pl, ISBiznes.pl oraz informacje ze spółek i organizacji

(ISBnews/ISBzdrowie)