Pseudoefedryna pod lupą EMA

Komitet Europejskiej Agencji Leków (EMA) poinformował, iż „w związku z obawami dotyczącymi bezpieczeństwa” rozpoczął przegląd leków zawierających pseudoefedrynę.
EMA stwierdziła, że przegląd jest spowodowany doniesieniami o „stanach wpływających na naczynia krwionośne w mózgu pacjentów, którzy przyjmowali leki zawierające pseudoefedrynę”.

Pseudoefedryna jest składnikiem czynnym leków stosowanych w leczeniu przeziębienia, uczucia zatkanego nosa spowodowanego przeziębieniem, grypą lub alergią. Jest to amina sympatykomimetyczna, wykazująca działanie pobudzające na układ adrenergiczny. Charakteryzuje się zdolnością przyspieszania rytmu serca i podwyższania ciśnienia skurczowego oraz pobudzania ośrodkowego układu nerwowego. Podawana doustnie zmniejsza przekrwienie błony śluzowej nosa, zwiększa ciśnienie wewnątrzgałkowe, rozszerza oskrzela.

W Polsce preparaty zawierające pseudoefedrynę są dostępne w większości bez recepty. Przeznaczone są do przyjmowania doustnego. Mają formę tabletek, kapsułek, syropów oraz proszków lub granulatów do sporządzania zawiesiny

Marek Meissner, ISBiznes