Przegląd prasy

Poniżej przedstawiamy wybór najważniejszych informacji z prasy.

Dziennik Gazeta Prawna
–Nowe tablice średniego dalszego trwania życia opublikowane wczoraj przez GUS wskazują, że wydłużyło się ono o ponad rok w porównaniu do zeszłorocznych wyliczeń. Widać także lekką poprawę po pandemicznym wzroście liczby zgonów – w porównaniu z początkiem 2021 i 2022 r. w 2023 r. zmarło o 15–20% mniej Polaków.
–Zdaniem prezesa Narodowego Funduszu Zdrowia Filipa Nowaka budżet NFZ jest stabilny, mimo że pierwsza korekta planu finansowego wskazywała, że bilans wynosi 10 mld zł na minusie. Nowak podkreśla, że pieniądze znajdują się w funduszu zapasowym, a zgromadzone w nim środki pochodzą m.in. z dodatniego wyniku NFZ za ubiegły rok.

Rzeczpospolita
–Z danych Związku Powiatów Polskich wynika, że w 2022 r. ogólna suma strat netto wszystkich szpitali, które przekazały dane do ZPP, wyniosła 782 mln zł, a średnia strata netto na jedną placówkę to 6,7 mln zł. W konsekwencji 118 szpitali weszło w 2023 r. z przeterminowanymi płatnościami – największymi wierzycielami placówek są firmy dostarczające im sprzęt, leki, katering itd.