Już ponad 10 tysięcy operacji wykonano w asyście systemu Versius

CMR Surgical (CMR) – globalna firma zajmująca się robotyką chirurgiczną – ogłosiła, że jej system robotyczny nowej generacji, Versius®, został użyty do wykonania już ponad 10 000 zabiegów chirurgicznych na tkankach miękkich w szpitalach na całym świecie. Zabiegi przeprowadzone w asyście systemu Versius obejmowały 130 różnych typów procedur w ramach 7 specjalności m.in.: chirurgii ogólnej, torakochirurgii, chirurgii kolorektalnej, ginekologii, chirurgii górnego odcinka przewodu pokarmowego i urologii.

Obecnie na całym świecie w użyciu jest ponad 100 robotów tej marki. Są one uniwersalne i wszechstronne, dzięki czemu prawie 90% szpitali wykorzystuje je na różnych oddziałach w obrębie tej samej placówki.

W Polsce pierwszy system Versius, dostarczony przez CMR, został wdrożony na początku 2021 roku w łódzkim szpitalu Salve Medica. Dzisiaj system jest już dostępny w 15 publicznych i prywatnych szpitalach. W Polsce jest obecnie 68 certyfikowanych chirurgów do pracy z systemem Versius, wspieranych przez 81 certyfikowanych pielęgniarek.

„Przeprowadziłem już ponad 160 operacji w asyście systemu Versius i z całą pewnością mogę stwierdzić, że jest to narzędzie, które umożliwia mi wykonanie skomplikowanych zabiegów z większą precyzją. To, że na całym świecie wykonano już ponad 10 tys. operacji w asyście tego systemu, świadczy o jego wysokiej skuteczności i użyteczności w praktyce chirurgicznej. Jestem przekonany, że taki program ma ogromny potencjał rozwoju i może przyczynić się do powszechniejszego stosowania robotyki chirurgicznej w Polsce oraz na całym świecie” – mówi dr Mateusz Jobczyk, operator robota Versius.

System Versius został zaprojektowany z myślą o wszechstronności, tak aby szpitale mogły w pełni wykorzystać jego potencjał. Modułowa i mobilna konstrukcja oznacza, że może być współużytkowany przez wiele oddziałów. Aktualnie co czwarty szpital korzysta z niego operując w aż siedmiu głównych obszarach chirurgicznych, a ponad 90% wszystkich używa go w więcej niż jednej specjalności. Takie programy robotyczne rozpoczęły m.in. szpitale Cristo Re we Włoszech czy Klinika z Chemnitz w Niemczech.

„System Versius został zaprojektowany i uruchomiony zgodnie z założeniami IDEAL, które opisują kolejne etapy innowacji chirurgicznych: Idea, Development, Exploration, Assessment, Long-term study. Prowadzenie rejestru klinicznego umożliwia nam zbieranie wielu danych na temat funkcjonowania robotów, a dzięki temu wiemy jak najlepiej wesprzeć chirurgów i szpitale w zapewnieniu opieki pacjentom. To m.in. dzięki tym informacjom widzimy, że stosowanie systemu jest równie bezpieczne jak laparoskopia manualna, której korzyści są doskonale znane” – podkreśla Mark Slack, Chief Medical Officer w CMR Surgical.

Funkcjonujący w ramach ekosystemu Versius rejestr jest jednym z pierwszych na świecie, który został zastosowany w robotyce chirurgicznej. Rejestr kliniczny umożliwia zapisywanie w czasie rzeczywistym i gromadzenie danych z zabiegów w jednym miejscu, dając chirurgom i szpitalom dostęp do licznych informacji, które przekładają się na większe bezpieczeństwo zabiegów oraz nieustanne podnoszenie standardów.