Piskorski, PharmaNET: opieka farmaceutyczna może być odpowiedzią na upadek aptek

„Apteki przeszły transformację: od sklepu z lekami rodem z XIX wieku do centrum dbania o zdrowie na miarę XXI wieku” – podkreśla Marcin Piskorski, prezes Związku Pracodawców Aptecznych PharmaNET. – „Wprowadziliśmy do aptek szczepienia, teraz już bardzo niewiele brakuje, by pójść do przodu i rozwinąć opiekę farmaceutyczną, mamy gotowy katalog 10 usług, które można wdrożyć”.

Warto przypomnieć, że – jak wynika z raportu Związku Pracodawców Aptecznych PharmaNET opracowanego na podstawie danych PEX PharmaSequence – apteki są gotowe wdrożyć: programy profilaktyczne, wykonywanie badań kontrolnych, doradztwo w zapobieganiu uzależnieniom, doradztwo żywieniowe, dowóz leków do domu, działalność edukacyjna, spersonalizowany system dozowania leków czy nauka obsługi i wynajem sprzętu medycznego. Co ważne, usługi te zostały wskazane jako preferowane przez ponad 2100 polskich aptek biorących udział w ankiecie, przeprowadzonej na potrzeby raportu. Placówki te zadeklarowały chęć ich szybkiego wprowadzenia.

Pisaliśmy o tym: Piskorski, PharmaNET: apteki pomogą rzucić palenie

„Niemalże z dnia na dzień możemy rozpocząć program rzucania palenia, czyli to czym dziś się nikt właściwie nie zajmuje, bo poradni antynikotynowych jest w całej Polsce trzy” – zapowiada Piskorski. – „A jak to ważne jest zaprzestanie palenia w profilaktyce wielu chorób, w tym tych onkologicznych, nie muszę chyba nikogo przekonywać”.

Związek wyliczył też, że świadczenie usług prozdrowotnych, to nie tylko podnosi prestiż zawodu farmaceuty, ale też przynosi realne korzyści finansowe w postaci dodatkowego dochodu, który może wynieść nawet 11 tys. miesięcznie.

„Nie jest to bez znaczenia, bo dziś 20 proc. aptek jest trwale nierentownych. Zamyka się 300 aptek rocznie, czyli jedna w każdy dzień roboczy, ich sytuacja mogłaby się poprawić przy wprowadzeniu opieki farmaceutycznej” – wyjaśnia Piskorski.

Zobacz także: PharmaNET: kryzys uderza także w rynek aptek