Przegląd prasy

Poniżej przedstawiamy wybór najważniejszych informacji z prasy.

Rzeczpospolita
–Minister zdrowia Adam Niedzielski zapowiedział, że resort jest przygotowany na uruchomienie programu darmowych leków dla osób poniżej 18. i powyżej 65. roku życia zarówno od 2024 r., jak i w ostatnich miesiącach tego roku. Program ma objąć pełną listę leków refundowanych, liczącą ponad 4100 preparatów.
–Priorytetami ministra zdrowia Adama Niedzielskiego do końca kadencji tego Sejmu są powrót z ustawą o jakości usług medycznych do Sejmu – po usunięciu z niej kontrowersyjnych zapisów – oraz przeprowadzenie operacji zwiększenia wycen pod kątem finansowania podwyżki minimalnego wynagrodzenia w systemie opieki zdrowotnej.
–Do konsultacji publicznych został przesłany projekt rozporządzenia ws. programu pilotażowego „Recepta na ruch”. Program będzie obejmował dwa moduły – pierwszym są treningi stacjonarne prowadzone przez fizjoterapeutę, a drugim praca własna świadczeniobiorcy, dla której narzędziem jest aplikacja mojeIKP. Pilotaż ma objąć 15 tys. osób po 25. roku życia.

Dziennik Gazeta Prawna
–Opublikowany wczoraj raport NIK dotyczący wsparcia psychologicznego i psychiatrycznego dzieci w woj. wielkopolskim ujawnił różne formy dyskryminacji pacjentów: 11% dzieci z powodu braku miejsca kierowano na oddziały dla dorosłych, a zgodę na przedłużenie unieruchomienia wydawali lekarze bez specjalizacji lub tylko na podstawie obserwacji. Lokalna kontrola jest wstępem do szerszych kontroli na terenie całej Polski.
–Polska, Węgry i Rumunia nie podpisały porozumienia zawartego przez Komisję Europejską z Pfizerem ws. dostaw szczepionek przeciw Covid-19. Jak podaje „DGP”, w umowie zapisano, że ma chodzić o 90 mln dawek, które zostaną dostarczone państwom członkowskim do końca tego roku, z tego 20 mln UE miałoby przekazać państwom trzecim. Oznaczałoby to zmniejszenie dostaw o 20–35%.