„Aż 60% Polaków jest skłonna dopłacać do opieki medycznej, którą oferuje pracodawca pod warunkiem, że ta opieka będzie odpowiadała ich potrzebom. Z moich obserwacji wynika, że bardzo ostatnio zmieniliśmy swoją optykę na zdrowie” — mówi Alina Smolarek dyrektorka HR Centrum Medycznego Enel-Med w rozmowie z ISBnews.TV.

Jednak tylko co czwarty pracodawca przeprowadza w firmie ankiety zdrowia, wynika z badania Enel-Med. Mimo, że ten pozapłacowy benefit pozytywnie wpływa na wizerunek pracodawców – są oni lepiej postrzegani przez pracowników.

„Firmy, aby zatrzymać najbardziej wartościowych członków zespołu, muszą mądrze wykorzystać dostępne na rynku benefity pozapłacowe i skonstruować taką ofertę, która wzmocni ich employer branding. Pakiety medyczne, które od wielu już lat świetnie sprawdzają się jako benefity, dziś przechodzą metamorfozę, ponieważ Polacy zarówno od swoich pracodawców jak i prywatnej opieki medycznej oczekują czegoś więcej. Nierzadko chcą pakietów premium, które lepiej odpowiadają na ich potrzeby, i jak wynika z naszego badania, są w stanie za to dopłacić. Jako społeczeństwo dojrzewamy do tzw. partycypacyjnego modelu w ochronie zdrowia” – podkreśla Smolarek.

Najważniejsze znaczenie ma dla Polaków jakość usług medycznych. Niemal 70 proc. badanych jest skłonna zapłacić więcej, jeśli pakiet będzie dopasowany do ich potrzeb. Nic więc dziwnego, że pracownicy dużą wagę przywiązują do tego, czy ich obecny lub potencjalny pracodawca oferuje opiekę medyczną. Aż 60 proc. osób jest gotowych partycypować w kosztach oferowanych przez pracodawców pakietów medycznych. Odsetek ten rośnie do 67 proc., jeśli w grę wchodzą również dodatkowe usługi stomatologiczne.