Przegląd prasy

Poniżej przedstawiamy wybór najważniejszych informacji z prasy.

Puls Biznesu
–W związku z nowelizacją, zwaną Apteką dla Aptekarza 2.0, jeszcze mocniej ograniczającą możliwość otwierania nowych aptek w ramach sieci, sieci apteczne poinformowały rząd, że zaostrzenie przepisów skończy się arbitrażem. Pismo o potencjalnym sporze z Polską przesłał amerykański fundusz Warburg Pincus, właściciel sieci Gemini, a – jak podaje „PB” – do sporu szykują się również właściciele aptek SuperPharm oraz Dr.Max. Roszczenia mogą sięgnąć miliardów dolarów.

Dziennik Gazeta Prawna
–„DGP” potwierdził, że zapadła decyzja o wrześniowym proteście lekarzy, w tym tygodniu związki zawodowe i samorząd mają ustalać szczegóły dotyczące formy i dokładnego terminu protestu. Lekarze podkreślają, że główną przyczyną strajku jest poczucie lekceważenia ich głosu przez władzę, zła jakość kształcenia i brak zaufania w rozmowach z Ministerstwem Zdrowia.
–Rzecznik Ministerstwa Zdrowia Wojciech Andrusiewicz poinformował, że szpitale, które mają uzasadniony problem, będą mogły wystąpić o karencję w stosowaniu przepisów o przepisywanie leków psychotropowych i przeciwbólowych.
–Ministerstwo Zdrowia zwiększyło limity przyjęć na studia stacjonarne na kierunku lekarskim. W roku akademickim 2023/2024 na kandydatów będzie czekać 215 dodatkowych miejsc na czterech nowych uczelniach – w Podhalańskiej Państwowej Uczelni Zawodowej w Nowym Targu, Akademii Nauk Stosowanych w Nowym Sączu, Uniwersytecie Warszawskim i Społecznej Akademii Nauk w Łodzi.

Rzeczpospolita
–Jak podaje „Rz”, z końcem września tego roku swoją działalność zakończy Pracownia Badań Profilaktycznych, stanowiąca podstawową jednostkę służby medycznej Polskiej Akademii Nauk. Powodem zamknięcia pracowni są kwestie finansowe. Zdaniem pracowników PAN decyzja o zamykaniu placówek związanych z instytucją jest motywowana politycznie.