Przegląd prasy

Poniżej przedstawiamy wybór najważniejszych informacji z prasy.

Dziennik Gazeta Prawna
–Przewodniczący Porozumienia Rezydentów Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Lekarzy Sebastian Goncerz zapowiedział, że podczas protestu lekarzy planowanego na 30 września podnoszony będzie postulat jakości: kształcenia, pracy i systemu.
–Po prawie dwóch latach od zapowiedzi otwarto centralną wypożyczalnię sprzętu dla osób niepełnosprawnych. Znajduje się w niej 14 tys. różnego rodzaju urządzeń i technologii, z których będzie można korzystać po zapłaceniu kaucji.

Rzeczpospolita
–Z wchodzącej dziś w życie nowelizacji ustawy o prawach pacjenta i rzeczniku praw pacjenta, mającej zrewolucjonizować wypłaty odszkodowań za błędy medyczne, wynika, że za śmierć bliskiej osoby będzie można otrzymać maksymalnie 300 tys. zł, a za uszkodzenie ciała lub rozstrój zdrowia – do 200 tys. zł. Na przyznanie tych kwot będzie się czekało nie dłużej niż 3 miesiące.
–Minister zdrowia Katarzyna Sójka zapowiedziała wprowadzenie programu „Dobry posiłek”, mającego poprawić jakość posiłków serwowanych podczas leczenia szpitalnego. Na realizację programu szpitale mają dostać dodatkowe środki. Jakość dań ma być weryfikowana przez NFZ za pośrednictwem specjalnych ankiet.