Medicalgoritmics: Cel 45 mln zł przychodów w 2024 ambitny, na kolejne lata – realistyczne

Medicalgoritmics planuje osiągnąć 45 mln zł przychodów ze sprzedaży w 2024 r., choć ocenia, że jest to cel ambitny, a nawet wyśrubowany, poinformował członek zarządu ds. finansowych Maciej Gamrot. Cele na kolejne lata w wysokości 55 mln zł w 2025 roku oraz 70 mln zł w 2026 roku są już realistyczne.

„Z powodzeniem realizujemy założoną transformację modelu biznesowego w kierunku globalnego dostawcy software’u – innowacyjnych rozwiązań dla sektora ochrony zdrowia. Odpalamy w przyszłym roku VCAST, nie zaniedbujemy naszego software’u i urządzenia, a koncentrujemy się też na USA, gdzie jesteśmy w trakcie przebudowy tego rynku” – powiedział Maciej Gamrot podczas wideokonferencji.

„Jesteśmy zadowoleni z naszej sytuacji i transformacji, którą przeszliśmy w ciągu ostatniego 1,5 roku. Cel w wysokości 45 mln zł przychodów na przyszły rok jest celem dość ambitnym, wyśrubowanym, a kolejne lata, to założenia wypośrodkowane i będziemy już rosnąć na zasadzie kuli śnieżnej, stąd kolejne lata i cele są jak najbardziej realistyczne do osiągnięcia” – dodał.

Gamrot powiedział też, że z 30,6 mln zł przychodów osiągniętych po 9 miesiącach br. ponad połowa, czyli ponad 16 mln zł, pochodziło z rynków spoza USA, ale docelowo spółka chce, by było to pół na pół.

„Rynek w USA maleje, ale my zmieniliśmy sprzedaż, zmieniliśmy dystrybutora – mamy trzech dystrybutorów (IDTF) w USA i planujemy podłączać kolejnych w kolejnych kwartałach i mamy stabilniejsza pozycję w USA. Sprzedaż poza USA rośnie przez ostatnie lata w tempie 15-20% r/r i zakładamy, że jesteśmy w dobrej sytuacji, żeby co najmniej takie tempo wzrostów utrzymać w kolejnych latach poza USA, a jak utrzymamy model dystrybucji w USA to też i tam będziemy rosnąć w takim tempie” – powiedział członek zarządu ds. finansowych.

„W USA mamy 3 dużych graczy, z którymi prowadzimy rozmowy na temat integracji naszego software z ich urządzeniami. Dla nas obydwa rynki, czyli i USA i reszta świata, mają porównywalny potencjał. W tej chwili poza USA osiągamy wyższą sprzedaż, ale do obu rynków podchodzimy oportunistycznie, tu i tu jesteśmy obecni, i tu i tu poszukujemy partnerów. Docelowo te dwa rynki mają szanse mieć udział 50 na 50, co pokazuje jak dużym rynkiem są USA. Naszą ambicją jest posiadanie 5-10 dystrybutorów w USA i równy rozkład, czyli 50 na 50 dla USA, które dogonią tempem ten rynek poza USA” – dodał.

Wskazał też, że według założeń nowo pozyskane kontraktu w USA, czyli z tymi trzema nowymi dystrybutorami, zaczną generować przychody w I poł. 2024 r., a w II poł. przychody zaczną rosnąć szybciej, tzn. „w istotnym tempie i w istotnej wartości”.

Gamrot zaznaczył także iż pierwszych komercyjnych przychodów z rozwijanego przez grupę systemu medycznego Wirtualny Test Obciążeniowy Serca (VCAST) można spodziewać się w II poł. 2024 r., a pierwszym rynkiem gdzie VCAST będzie działał będzie Polska, a potem Wlk. Brytania. Uzyskania certyfikacji w USA spółka spodziewa się w I kw. 2024 r.

VCAST to rozwijany przez Kardiolytics – spółkę zależną Medicalgorithmics – system medyczny, służący do nieinwazyjnej analizy stanu tętnic wieńcowych pod kątem ryzyka wystąpienia choroby wieńcowej. Uzyskanie zgód regulacyjnych dla VCAST jest niezbędne do komercyjnego wprowadzenie technologii na rynek, co ma się stać w 2024 roku. Zgodnie z ogłoszoną w czerwcu br. strategią rozwoju system VCAST będzie drugą nogą biznesową spółki. Obecnie kardiologiczny medtech oferuje system do diagnozy arytmii serca w oparciu o dane EKG, wykorzystujący zaawansowaną algorytmikę i sztuczną inteligencję.

„Podtrzymujemy, że mamy wystarczające środki na realizację strategii, a mówiliśmy o 12-15 mln zł capex rocznie i zakładamy, że VCAST się w tym zmieści. Na chwilę obecną są to realne założenia” – powiedział też Gamrot.

Przypomniał też, że w drugiej połowie grudnia br. akcjonariusze zajmą się programem motywacyjnym dla kluczowych pracowników w firmie, a program obejmie do 298 584 akcji (do 3% kapitału). Celem jest wzrost kursu akcji spółki – w każdym roku powinien być wyższy o 10 pkt proc. niż stopa zwrotu indeksu sWIG80 Total Return.

Medicalgorithmics podała wcześniej, że odnotowała 98 tys. zł skonsolidowanego zysku netto z działalności kontynuowanej w okresie I-III kw. 2023 r. wobec 17,15 mln zł zysku rok wcześniej. Zysk operacyjny wyniósł 0,87 mln zł wobec 15,65 mln zł zysku rok wcześniej. Zysk EBITDA sięgnął 2,92 mln zł wobec 18,13 mln zł straty rok wcześniej. Skonsolidowane przychody ze sprzedaży sięgnęły 30,56 mln zł w I-III kw. 2023 r. wobec 44,16 mln zł rok wcześniej. Medicalgorithmics miało 29,8 mln zł środków pieniężnych na koniec września br. wobec 12,8 mln zł rok wcześniej, podała spółka.

Medicalgorithmics to obecna na rynku od 2005 roku spółka wysokich technologii działająca w obszarze nieinwazyjnych urządzeń medycznych. Spółka działa na m.in w USA i w Azji. W 2014 r. spółka przeniosła się na rynek główny warszawskiej giełdy z NewConnect, na którym była notowana od 2011 r. Wchodzi w skład indeksu sWIG80.