Sejm przekazał projekt dot. ustalania wynagrodzeń pracowników medycznych do komisji

SEG 2025

Sejm skierował obywatelski projekt nowelizacji dotyczący ustalania wynagrodzeń pracowników medycznych do Komisji Zdrowia oraz Komisji Finansów Publicznych. Celem zmian w projekcie jest powiązanie wynagrodzenia z posiadanymi kwalifikacjami oraz podwyższenie współczynników pracy dla niektórych pracowników medycznych. Z uzasadnienia projektu wynika, ze koszt proponowanych rozwiązań szacowany był na 4,18 mld zł na pół roku.

Obecnie wynagrodzenie pracowników wykonujących zawód medyczny ustalane jest z dniem 1 lipca roku kalendarzowego.

Zgodnie z planowaną regulację, „podmiot leczniczy jest zobowiązany ustalić na nowo wynagrodzenie zasadnicze pracownika wykonującego zawód medyczny oraz pracownika działalności podstawowej, […] który po dniu 1 lipca uzyskał kwalifikacje zawodowe powodujące zaliczenie pracownika do grupy zawodowej o wyższym współczynniku pracy określonym w załączniku do ustawy”.

„W takim przypadku ustalenie na nowo wynagrodzenia zasadniczego, następuje od następnego miesiąca kalendarzowego po udokumentowaniu przez pracownika kwalifikacji stanowiących podstawę zaliczenia do grupy zawodowej o wyższym współczynniku pracy” – czytamy w projekcie.

Celem zmian w projekcie jest powiązanie wynagrodzenia z posiadanymi kwalifikacjami oraz podwyższenie współczynników pracy (dla 3,4,5 i 6 grupy zawodowej). Chodzi m.in. o lekarzy albo lekarzy dentystów bez specjalizacji, stażystów, fizjoterapeutów, farmaceutów, diagnostów laboratoryjnych, pielęgniarki). Proponuje się stworzenie w ustawie mechanizmów podnoszenia wynagrodzeń zasadniczych tych pracowników w sposób ciągły, przez cały rok kalendarzowy.

Projekt obywatelski został złożony w Sejmie kilka miesięcy temu. Wnioskodawcy szacowali wówczas, że wejście w życie projektu ustawy „może spowodować wydatki po stronie NFZ oraz budżetu państwa na poziomie ok. 4 183,4 mln zł w II półroczu 2023 r.”

„Według szacunków wnioskodawców, […] wydatki budżetu państwa wyniosą 208 mln zł” – podano także.

(ISBnews)