Z GIF do MZ. Farmaceutka po raz pierwszy szefem resortu zdrowia

Ewa Krajewska, dotychczas Główny Inspektor Farmaceutyczny, została nowym ministrem zdrowia.

Minister Katarzyna Sójka 27 listopada przekazała gabinet nowo powołanej minister Ewie Krajewskiej. Wcześniej pożegnała się ze współpracownikami: „Kończę swoją misję w roli ministra, ale przestrzeń do naszej dalszej współpracy nadal będzie. Jako poseł będę realizować zadania w ochronie zdrowia, więc ufam, że nasze drogi się spotkają. Dziękuję wszystkim Państwu za te trzy miesiące wspólnej pracy. Stworzyliśmy dobry zespół. Udało nam się wiele zrealizować”.

Krajewska to od 2021 r. Główny Inspektor Farmaceutyczny. Wcześniej zastępca dyrektora w Departamencie Polityki Lekowej i Farmacji w Ministerstwie Zdrowia. Przez większość życia zawodowego była związana z farmacją szpitalną – początkowo na stanowisku asystenta, a potem kierownika działu farmacji szpitalnej. Była również redaktor naczelną czasopisma dla farmaceutów szpitalnych.

Podczas pracy w administracji rządowej była członkiem lub kierowała wieloma zespołami eksperckimi powoływanymi przez Ministra Zdrowia w zakresie wypracowania nowych rozwiązań w ochronie zdrowia oraz w powołanej przez Premiera RP Radzie ds. COVID-19.

W 2005 r. ukończyła Wydział Farmaceutyczny na Warszawskim Uniwersytecie Medycznym, a w 2015 r. ukończyła tam specjalizację z dziedziny farmacji szpitalnej. W 2023 r. ukończyła studia podyplomowe MBA in Public Healthcare realizowane w konsorcjum pomiędzy Uniwersytetem Ekonomicznym w Krakowie, Krakowską Szkołą Biznesu oraz Uczelnią Łazarskiego w Warszawie.

W obszarze jej szczególnych zainteresowań zawodowych leżą budowanie e-nadzoru, reforma inspekcji farmaceutycznej, a także wdrażanie działań usprawniających wewnątrz organizacji oraz projekty udoskonalające system ochrony zdrowia.