Przegląd prasy

Poniżej przedstawiamy wybór najważniejszych informacji z prasy.

Rzeczpospolita
–W wyniku wejścia w życie 30 grudnia 2023 r. ustawy o zmianie ustawy o ochronie konkurencji i konsumentów oraz niektórych innych ustaw orzeczenia o niepełnosprawności, których ważność upływa lub upłynęła po 5 sierpnia 2023 r., oraz te przedłużone podczas epidemii i stanu epidemicznego zachowają ważność do końca września 2024 r.
–Zdaniem nefrologa i transplantologa dr n. med. Marty Serwańskiej-Świętek sytuacja w transplantologii poprawia się, jednak wciąż można zrobić dużo więcej w zakresie identyfikowania dawców w szpitalach. Uznaje się, że ok. 3% zgonów w szpitalach i 10–15% na oddziałach intensywnej terapii mogłoby mieć zdiagnozowaną śmierć mózgu, co umożliwiałoby pobranie narządów od tych osób, jednak często nie stawia się takiej diagnozy.

Dziennik Gazeta Prawna
–W wyniku wejścia w życie części przepisów tzw. dużej nowelizacji ustawy refundacyjnej DNUR od 1 stycznia Narodowy Fundusz Zdrowia zapłaci za nocne i świąteczne dyżury aptek w miastach powiatowych liczących mniej niż 40 tys. mieszkańców. Nowa regulacja obejmuje jednak zaledwie jedną aptekę w powiecie i tylko wtedy, gdy konieczność jej otwarcia będzie wynikała z potrzeb mieszkańców.rze