MedApp ukończył prace nad CarnaLife Holo MedNav, liczy na szybką certyfikację w UE

MedApp ukończył prace nad urządzeniem CarnaLife Holo MedNav – wspierającym precyzję i bezpieczeństwo zabiegów medycznych – a obecnie priorytetem jest przygotowanie dokumentacji, tak aby możliwie jak najszybciej uzyskać europejską certyfikację, poinformował ISBnews dyrektor ds. rozwoju technologii w MedApp prof. Andrzej Skalski.

CarnaLife Holo MedNav to system śródzabiegowej nawigacji, oparty o technologię mieszanej rzeczywistości, wspierający precyzję, komfort i bezpieczeństwo zabiegów medycznych.

„Zakończyliśmy z sukcesem kluczowe prace nad nowym rozwiązaniem. Mamy gotowy prototyp, który publicznie już pokazujemy na branżowych wydarzeniach. Oczywiście systematycznie ulepszamy nasz system. Obecnie trwają pracę nad przygotowaniem odpowiedniej i wymaganej dokumentacji, tak aby możliwie jak najszybciej uzyskać europejską certyfikację” – powiedział Skalski w rozmowie z ISBnews.

Przypomniał, że główną zaletą nowego urządzenia jest aktywne i efektywne wsparcie lekarzy w wykonywaniu wszystkich rodzajów biopsji z wykorzystaniem igły, bazującej na technologii mieszanej rzeczywistości (MR) i przestrzennej wizualizacji holograficznej.

„Widzimy nawet pewne szanse na jeszcze szersze zastosowanie. Wciąż nad tym pracujemy” – dodał dyrektor. W jego opinii, nowe urządzenie będzie oferowane m.in. szpitalom, klinikom czy uczelniom medycznym.

Po ukończonej certyfikacji MedApp będzie mógł oferować nowy sprzęt nie tylko w krajach UE, ale również na rynkach, które honorują unijny certyfikat jak np. kraje Bliskiego Wschodu.

Projekt CarnaLife Holo MedNav ma wartość blisko 5 mln zł, z czego MedApp uzyskał 3,6 mln zł dofinansowania ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego. Projekt realizowany jest w ramach konkursu Narodowego Centrum Badań i Rozwoju: Szybka Ścieżka.

„Uważnie śledzimy kolejne potencjalne możliwości grantowe. Mamy odpowiednie doświadczenie i sukcesy na tym polu” – ocenił Skalski.

W portfolio spółki jest już kilka unikalnych systemów, jak: CarnaLife Holo czy CarnaLife System.

„Nasz zespół po raz kolejny udowodnił, że MedApp to nie jest spółka jednego produktu. Cały czas analizujemy i pracujemy nad nowymi obszarami rozwoju w medycynie, nie zapominając o rozwoju dotychczasowych produktów” – podkreślił dyrektor.

MedApp interesuje się m.in. pomiarami struktur anatomicznych w obrazach medycznych w przestrzeni holograficznej oraz automatyczną segmentacją naczyń krwionośnych z danych z tomografii komputerowej z wykorzystaniem aplikacji CarnaLife Holo (projekt DECODE) oraz opracowaniem modułu do planowania implantacji wytworzonych innowacyjnymi technologiami spersonalizowanych, drukowanych w 3D implantów zastępujących kość, opartych na bioaktywnej ceramice (projekt ReBone).

Kluczowym produktem spółki wciąż pozostaje CarnaLifeHolo, na który spółka uzyskała w zeszłym roku certyfikat FDA i tym samym otworzyła sobie dostęp do perspektywicznego rynku amerykańskiego dla tego wyrobu medycznego.

MedApp to notowana na NewConnect spółka technologiczna, która oferuje innowacyjne, unikalne rozwiązania software’owe z zakresu diagnostyki obrazowej i usług medycyny cyfrowej nowej generacji (medtech). Są one oparte na rozwiązaniach sztucznej inteligencji, mieszanej rzeczywistości i obrazowania 3D. Rozwiązania MedApp znajdują zastosowanie w takich dziedzinach, jak: kardiologia, diabetologia, dietetyka, choroby cywilizacyjne (CarnaLife System) oraz holograficzne obrazowanie 3D/4D, kardiologia interwencyjna, kardiochirurgia, chirurgia onkologiczna, urologia, ortopedia, chirurgia dziecięca (CarnaLife Holo).

(ISBnews)