Spada finansowanie startupów medycznych

Zeszły rok dla nie był dobry dla startupów. Ich globalne finansowanie poprzez venture capital spadło o 42%, podobnie wyglądało finansowanie w Europie Środkowej.

W zeszłym roku globalne fundusze venture capital zainwestowały w nie tylko 248 mld dolarów, co stanowiło znaczny spadek w stosunku do 2022 roku, kiedy inwestycje te wynosiły 426 mld dolarów. Według Vestbee w Europie Środkowo-Wschodniej nie było lepiej – o ile w 2022 roku zainwestowano 6,5 mld dolarów w ok. 1000 startupów, to w zeszłym roku inwestycje w mniej więcej taką samą liczbę startupów wyniosły tylko 2 mld dolarów. Nie spadła za to liczba transakcji, czyli liczba rund seed i preseed była podobna.

Na tym obszarze wyróżniają się startupy healthtech i medtech. Dofinansowania tych typów startupów stanowiły około 5% wszystkich dofinansowań w 2023 roku. Jak podaje fundusz Innova, dla 55 największych startupów z tego regionu przeznaczono 70 mln euro. Dobra nowina jest taka, że z tych 55 startupów medycznych z Europu Środkowo-Wschodniej, które uzyskały dofinansowanie w zeszłym roku, 22 było firmami polskimi. I tu także większość dofinansowań znalazła się na etapie preseed i seed. Ten stan rzeczy może się zmienić w obecnym roku, prawdopodobnie kilkanaście startupów ogłosi finansowanie serii A.

Co ciekawe, największe dofinansowanie dla polskiego startupu – Aether Biomedical, który konstruuje i projektuje wielofunkcyjne biomedyczne protezy ramion i dłoni dla osób po amputacjach – wynoszące 5,8 mln dolarów, pochodziło właśnie z serii A. Drugi co do wielkości finansowania polski healthtech – Oasis Diagnostics zajmujący się nowymi rozwiązaniami w zakresie położnictwa otrzymał 3 mln dolarów w fazie seed. W fazie seed znalazł się też trzeci co do rozmiarów finansowania polski healthtech – Nutrix – który otrzymał 2 mln dolarów. Ten startup opracowuje nieinwazyjne czujniki poziomu kortyzolu do użytku domowego.

Jak zauważa Innova, od 2020 roku niemal połowa ze 180 startupów, które pozyskały finansowanie od aniołów biznesu, pochodziła z Polski. Startupy healthtech stanowiły 15% wszystkich transakcji.