· Sprzedaż produktów w obszarze Zdrowia Ludzi wzrosła o 10.3%* do 20.8 mld EUR, głównie dzięki empagliflozynie i nintedanibowi
· Wzrost sprzedaży produktów związanych ze Zdrowiem Zwierząt o 6.9 %* do 4.7 mld EUR, osiągnięty dzięki wprowadzeniu nowych produktów na rynek
· Wzrost nakładów na badania i rozwój o 14.2% do 5.8 mld euro
Firma Boehringer Ingelheim ogłosiła, że w 2023 roku kluczowe badania, w najważniejszych obszarach badawczych, postępowały zgodnie z planem co wpłynęło na znaczne przyspieszenie prac nad rozwojem nowych cząsteczek. Inwestycje w badania i rozwój (R&D) wzrosły o 14.2% (do 5.8 mld EUR) i stanowiły 22.5% sprzedaży netto. Sprzedaż netto Grupy wzrosła o 9.7%* (do 25.6 mld EUR) w 2023 r., co było związane ze wzrostem o 10.3%* w obszarze Zdrowia Ludzi i o 6.9%* w obszarze Zdrowia Zwierząt. Obydwie gałęzie biznesu osiągnęły lepsze wyniki niż ich rynki.
W 2023 r. w USA, Amerykańska Agencja ds. Żywności i Leków wyróżniła dodatkowo 5 leków, poprzez objęcie ich programem przyspieszonej rejestracji określonej jako ang. fast-track designations i dla 1 leku nadała status terapii przełomowej (ang. breakthrough therapy designation). Jednocześnie w Europie, Europejska Agencja Leków objęła 1 lek programem PRIME (ang. PRIority Medicines scheme”). Koncentrując się na terapeutycznych obszarach badawczych w chorobach układu krążenia, nerek i metabolicznych (CRM), onkologii, chorobach układu oddechowego, immunologii, zdrowiu psychicznym i zdrowiu siatkówki.
„Z radością obserwuję, jak zrównoważony jest nasz plan rozwoju nowych cząsteczek” – powiedział Hubertus von Baumbach, Prezes Zarządu. – „Jesteśmy zdeterminowani, aby przyspieszyć rozwój naszych nowych opcji terapeutycznych i możliwie szybko udostępnić je pacjentom”.
W 2023 r. silną pozycję utrzymała empagliflozyna, stosowana w leczeniu cukrzycy typu 2 i niewydolności serca, której sprzedaż wzrosła o 31.0%* (do 7.4 mld EUR). Sprzedaż nintedanibu, leku stosowanego w leczeniu chorych z idiopatycznym włóknieniem płuc i innymi włóknieniowymi śródmiąższowymi chorobami płuc, wzrosła o 12.8%* (do 3.5 mld EUR).
Empagliflozyna uzyskała również zatwierdzenie w odniesieniu do trzeciego wskazania – leczenia przewlekłej choroby nerek, zarówno w Europie, jak i w Stanach Zjednoczonych. Szacuje się, że na całym świecie na tę przewlekłą chorobę cierpi około 850 milionów ludzi. Empagliflozyna może pomóc w leczeniu chorób sercowo-naczyniowych, nerkowo-metabolicznych u ponad 1 miliarda osób.
Nowe cząsteczki, znajdujące się w zaawansowanej fazie rozwoju, znacząco przyspieszyły w onkologii, chorobach układu krążenia i oddechowego, CRM i zdrowiu psychicznym. Brigimadlin przeszedł do kluczowego badania dotyczącego leczenia zróżnicowanego tłuszczakomięsaka, rzadkiego nowotworu, który do tej pory miał ograniczone możliwości leczenia. Rozwój kliniczny zongertynibu został przyspieszony w oparciu o pozytywne wczesne dane kliniczne. Surwodutyd przyniósł przełomowe wyniki badań II fazy nad chorobami wątroby, wywołanymi przez stłuszczeniowe zapalenie wątroby związane z zaburzeniami metabolicznymi (MASH), a także został włączony do badań III fazy nad otyłością.
Inwestycje w badania i rozwój (R&D) w obszarze Zdrowia Ludzi wzrosły do 5.2 mld euro w 2023 r., co stanowi 25.1% sprzedaży netto (20.8 mld euro). Ponadto Boehringer Ingelheim zintensyfikował inwestycje w technologie cyfrowe i IT dla R&D, aby wykorzystać nowe możliwości, w tym również sztuczną inteligencję.
„Nasze inwestycje w 2023 r. plasują nas w czołówce największych inwestorów w badania i rozwój w branży” – podkreśla Michael Schmelmer, Członek Zarządu ds. Finansów i Funkcji Grupy. – „Zobowiązujemy się do utrzymania wysokiego poziomu inwestycji, aby zapewnić jak najszybsze wprowadzenie innowacyjnych opcji terapeutycznych dla pacjentów. Każdy z 53 000 naszych pracowników wie, że przyspieszenie prac nawet o jeden dzień, może mieć rzeczywisty wpływ na życie pacjentów”.
Boehringer ogłosił w ubiegłym roku 5-letni plan inwestycji kapitałowych o wartości 7 mld euro. W 2023 roku, w ramach tego programu, wydatki inwestycyjne wyniosły 1.2 mld EUR. Do najważniejszych inwestycji w Niemczech należą Zakład Innowacji Chemicznych i elektrownia biomasowa w Ingelheim, a także Centrum Rozwoju Biologii w Biberach. W ciągu ostatnich pięciu lat inwestycje kapitałowe Boehringer Ingelheim osiągnęły wartość 5.6 mld EUR, z czego 2.3 mld EUR w samych Niemczech.
Firma planuje rozpocząć dziesięć nowych badań fazy II i III w ciągu najbliższych 12-18 miesięcy, dążąc do udostępnienia 25 nowych opcji terapeutycznych w obszarze Zdrowia Ludzi do 2030 roku. W dziedzinie Zdrowia Zwierząt do 2026 r. spodziewane jest dodatkowe 20 nowych produktów na wszystkich rynkach. W 2024 roku Boehringer Ingelheim spodziewa się niewielkiego wzrostu przychodów w ujęciu porównywalnym z roku na rok, skorygowanych o różnice kursowe i sytuacje nadzwyczajne.