W Wojskowym Instytucie Medycznym – Państwowym Instytucie Badawczym powstał pierwszy w Polsce Prostate Unit. Wczesne wykrycie raka prostaty zapewnia przeżywalność na poziomie 99,8%. Niestety od podejrzenia nowotworu do rozpoznania i rozpoczęcia leczenia często upływa wiele czasu. Mając to na uwadze w Wojskowym Instytucie Medycznym – Państwowym Instytucie Badawczym uruchomiony zostaje program skoordynowanej opieki nad pacjentem z rakiem stercza. „Polska jest państwem o najwyższej dynamice wzrostu śmiertelności z powodu raka stercza. Dlatego długo się nie zastawanialiśmy i powołaliśmy do życia te ośrodek. Mam nadzieję, że nasz unit będzie wzorem i inspiracją dla kolejnych” – mówi ppłk Agnieszka Grabińska, pomysłodawczyni projektu.
„Jesteśmy w stanie zaoferować pacjentom kompleksową opiekę od diagnozy, poprzez operację – także w asyście robota chirurgicznego, do rehabilitacji. Pacjenci mogą także na każdym etapie leczenia skorzystać z porady psychologa” – dodaje dyrektor WIM gen. broni prof. Grzegorz Gielerak.
Szpital zapewnia dostęp do pełnej diagnostyki, w tym tej najnowocześniejszej biopsji fuzyjnej, multidyscyplinarnego leczenia urologiczno-operacyjnego (laparoskopowego, w asyście robota da Vinci), onkologicznego z zastosowaniem radioterapii, chemioterapii, programów lekowych.
Rak gruczołu krokowego to w statystykach światowych pierwszy lub drugi co do częstości występowania nowotwór złośliwy i piąta najczęstsza przyczyna zgonów z powodu raka wśród mężczyzn. Co roku rozpoznanie raka prostaty słyszy około 18-20 tys. Polaków, a około 6 tys. z powodu tej choroby umiera. W ciągu najbliższych lat zachorowalność na ten nowotwór będzie rosnąć, gdyż jednym z najpoważniejszych czynników ryzyka jest wiek mężczyzny, jako potencjalnego pacjenta. Pod względem częstotliwości występowania, rak gruczołu krokowego wyprzedził nawet raka płuca – do niedawna lidera w tym niechlubnym rankingu.