Poniżej przedstawiamy wybór najważniejszych informacji z prasy.
Rzeczpospolita
–Sejm zajmie się dzisiaj poselskimi projektami ustaw, których celem jest liberalizacja przepisów dotyczących przerywania ciąży. KO i Lewica chcą prawa do aborcji do 12. tygodnia ciąży, a Trzecia Droga – przywrócenia tzw. kompromisu aborcyjnego sprzed wyroku Trybunału Konstytucyjnego.
–Od 1 stycznia br. kierowanie wszystkich połączeń telefonicznych z numerem alarmowym 999 miało odbywać się do centrów powiadamiania ratunkowego, jednak z założeń projektu ustawy o Państwowym Ratownictwie Medycznym wynika, że rząd wycofuje się z realizacji planowanego pomysłu. Oznacza to, że bezterminowo zostanie utrzymana możliwość bezpośredniego dodzwonienia się do dyspozytorni medycznej.
Dziennik Gazeta Prawna
–Związek Pracodawców Aptecznych PharmaNET, Konfederacja Lewiatan, Pracodawcy RP, Business Centre Club oraz Związek Przedsiębiorców Polskich zaapelowały do Ministerstwa Zdrowia o nowelizację prawa farmaceutycznego i usunięcie z niego obowiązujących od końca września 2023 r. przepisów nazywanych potocznie Apteką dla aptekarza 2.0.
–Zdaniem ekspertów za wypisanie bądź niewypisanie recepty na antykoncepcję awaryjną farmaceutów może czekać postępowanie dyscyplinarne bądź cywilne – o zadośćuczynienie. To skutek tego, że projektowane przepisy niejasne i dają szerokie pole do interpretacji.