Szczepienia dorosłych to element zdrowego stylu życia

ręce w rękawiczkach trzymają fiolkę ze szczepionką i strzykawkę do której nabierany jest preparat

„Szczepienia powinny być elementem zdrowego życia na które składa się kilka prostych porad: nie pal, ćwicz, jedz zdrowo, wysypiaj się i szczep się. Szczepionki podawane osobom dorosłym zmniejszają m.in. ryzyko chorób neurodegeneracyjnych” – podkreślała Ewa Augustynowicz z Zakładu Epidemiologii Chorób Zakaźnych i Nadzoru NIZP PZH-PIB, redaktor portalu Szczepienie.info podczas konferencji z okazji Europejskiego Tygodnia Szczepień -„Kalendarz(e) szczepień dorosłych”.

Warto przypomnieć, że powstał kalendarz szczepień dla osób dorosłych, a nawet kalendarze dedykowane poszczególnym chorym: Kalendarz szczepień pacjentów kardiologicznych, Kalendarz szczepień pacjentów z cukrzycą, Kalendarz szczepień pacjentów z chorobami reumatycznymi itp., a także Kalendarz szczepień pracowników ochrony zdrowia (patrz: https://szczepienia.pzh.gov.pl/kalendarze-szczepien-doroslych/).

Wraz z wiekiem nasz układ odpornościowy funkcjonuje coraz słabiej, dlatego chorujemy częściej, a przebieg zakażeń staje się poważniejszy i rozwijają się powikłania. Mogą też uaktywnić się wirusy uśpione w organizmie, jak Varicella Zoster Virus (VZV) wywołujący półpasiec. Dlatego konieczne jest rozpowszechnienie szczepień osób dorosłych – podkreślają eksperci.

Wśród rekomendowanych szczepień dla osób powyżej 18 roku życia znajdują się te przeciw grypie, pneumokokom, COVID-19; preparaty przypominające przeciw błonicy, tężcowi, krztuścowi; przeciw WZW typu B (dla osób do tej pory niezaszczepionych), a także nowe szczepionki przeciw RSV i półpaścowi.

„Rośnie liczba odmów szczepień. Głównym powodem niskiej wyszczepialności wśród dorosłych jest dezinformacja – ludzi nie wiedzą, że w ogóle się mogą zaszczepień, nie wiedzą gdzie i czy szczepienia są dla nich bezpieczne. Zdarza się, że do szczepienia zniechęcają sami pracownicy przychodni” – nie ukrywa Izabela Kucharska, Zastępca Głównego Inspektora Sanitarnego.

„A przecież wszystkie szczepionki dla dorosłych to szczepionki inaktywowane” – dodawał prof. dr hab. Jacek Wysocki, kierownik Katedry i Zakładu Profilaktyki Zdrowotnej Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu, przewodniczący Polskiego Towarzystwa Wakcynologii.

Tymczasem brak ochrony jaką dają szczepienia może spowodować znaczący uszczerbek na zdrowiu. Jak wyliczała dr n. med. Ilona Małecka, z Katedry i Zakładu Profilaktyki Zdrowotnej Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu, zachorowanie na grypę osób starszych 8-krotnie zwiększa ryzyko udaru i aż 10-krotnie zawału. A statystyki są nieubłagane – co roku od 3 do 5 mln osób w Europie zachorowuje na grypę. Z kolei ból spowodowany przez półpasiec jest tak dotkliwy, że część pacjentów ma myśli samobójcze, a u 1/3 z nich powoduje utratę samodzielności.

Właśnie trwa Europejski Tydzień Szczepień (21 – 27 kwietnia).