Przegląd prasy

stos gazet w tle, pośrodku banner z napisem ISBzdrowie przegląd prasy

Poniżej przedstawiamy wybór najważniejszych informacji z prasy.

Dziennik Gazeta Prawna
–Nowy kodeks etyki lekarskiej stanowi, że lekarz musi uzyskać zgodę badanego, aby skorzystać ze sztucznej inteligencji w diagnozie. Medycy już postulują konieczną interpretację przepisu – przewodniczący komisji etyki lekarskiej Naczelnej Rady Lekarskiej Artur de Rosier uspokaja, że przepis będzie omawiany na dzisiejszym posiedzeniu komisji i jako pierwszy doczeka się komentarza.
–Mieszkańcy niektórych mniejszych powiatów, np. Szczecinka czy Dąbrowy Tarnowskiej, domagają się, by samorządy dopłaciły do dyżurów aptek, aby nie kończyły się one już o godzinie 21. Obecnie NFZ płaci jedynie za dwie godziny nocnego dyżuru, i to tylko wtedy, gdy apteka podpisze z nim umowę.

Rzeczpospolita
–20 czerwca wejdzie w życie brakujące rozporządzenie, które pozwoli na wypłaty świadczeń dla pacjentów poszkodowanych wskutek błędów medycznych. Czekano na nie od 9 miesięcy. Rozporządzenie zakłada, że wysokość świadczenia kompensacyjnego w zakresie uszczerbku na zdrowiu nie może być wyższa niż 150 tys. zł, a w zakresie pogorszenia jakości życia – 75 tys. zł.