Telepatologia przyszłością diagnostyki?

Grupa Mazovia, do której należy sieć szpitali urologicznych, zainaugurowała działalność jednego z pierwszych w Polsce, w pełni cyfrowego Zakładu Patomorfologii. Nowa jednostka jest oparta na zaawansowanych algorytmach sztucznej inteligencji. Wydarzeniu towarzyszyły również obchody jubileuszu tysięcznej operacji przeprowadzonej w asyście robota chirurgicznego w Śląskim Szpitalu Urologicznym.

Nowo otwarty Zakład Patomorfologii jest jednym z pierwszych w Polsce w pełni zdigitalizowanych ośrodków, w którym lekarze mogą zdalnie analizować obrazy histopatologiczne.

„Świat zmienia się błyskawicznie – teleradiologia jest już standardem, a my idziemy o krok dalej, rozwijając w pełni zdigitalizowaną telepatologię. Technologia to dla nas nie cel, ale środek – narzędzie do tego, by skrócić drogę pacjenta do diagnozy, zwiększyć jej trafność oraz wyeliminować również ryzyko błędów. Tak rozumiemy nowoczesną opiekę zdrowotną: jako dokładniejszą i bardziej dostępną” – powiedział prof. Igal Mor, prezes Zarządu Grupy Mazovia.

Dzięki pełnej cyfryzacji i sztucznej inteligencji, patomorfolodzy Grupy mogą pracować bez barier lokalizacyjnych. Wszystkie obrazy histopatologiczne dostępne są w wersji cyfrowej, a ich analiza i opisywanie badań odbywa się z dowolnego miejsca na świecie. To oznacza natychmiastowy dostęp do wyników i szybsze decyzje diagnostyczne.

Każdy etap – od pobrania materiału, przez jego przygotowanie, aż po analizę – realizowany jest w bezpiecznym systemie online wspieranym sztuczną inteligencją. W przypadku jakichkolwiek wątpliwości diagnostycznych, lekarz ma natychmiastowy wgląd w dane dotyczące próbki i może sprawdzić jej pochodzenie oraz sposób pobrania.
To rewolucja, która zmienia codzienność specjalistów patomorfologii – odpowiadając na realne wyzwania, z jakimi mierzą się każdego dnia.

Zastosowanie sztucznej inteligencji w diagnostyce patomorfologicznej znacząco poprawia jakość diagnostyki i skuteczność terapii. AI wspomaga analizę komórek, umożliwiając dokładniejszą klasyfikację nowotworów, co pozwala na wdrażanie celowanych terapii.

Eksperci są zgodni – pełna cyfryzacja medycyny, to nie utopia, lecz cel, do którego systematycznie zmierzamy. Przykładem mogą być cyfrowe ścieżki diagnostyczne w patomorfologii, które umożliwiają zdalną analizę obrazów i natychmiastowy dostęp do wyników, a zastosowanie sztucznej inteligencji pozwala wykrywać zmiany chorobowe z większą dokładnością niż tradycyjne metody. Jednak każda technologiczna innowacja wymaga nie tylko odpowiedniego przygotowania kadry i infrastruktury, ale też stabilnego finansowania.

Uroczystość inauguracji Zakładu Patomorfologii zbiegła się z obchodami jubileuszu 1000. operacji wykonanej z wykorzystaniem robota chirurgicznego w Śląskim Szpitalu Urologicznym Grupy Mazovia, która została przeprowadzona 21 marca 2025 roku.

Łącznie w Szpitalach Grupy przeprowadzono już 2500 zabiegów w asyście robota da Vinci, pierwszy z nich w 2017 roku w Szpitalu Mazovia w Warszawie – była to pierwsza placówka, która udostępniła urologiczne operacje robotyczne szerokiej grupie pacjentów.

Kapitał na Zdrowie