Szumowski: będzie szerszy dostęp do testów wykrywających koronawirusa

„Chcemy by te testy były dostępne jak najszerzej, wszystkie jednostki w Polsce będą mogły i fundusz za to zapłaci. Chcemy jak najszybciej i jak najwięcej testować. Dzisiaj wydaliśmy zarządzenie, by każdy szpital miał prawo testować. Wszystkie szpitale, nie tylko jednoimienne, będą mogły mieć zapłacone przez NFZ za testy dla swoich pacjentów i lekarzy” – mówił minister zdrowia Łukasz Szumowski, podczas wspólnej konferencji z Michałem Dworczykiem w KPRM. Jak dodał Narodowy Fundusz Zdrowia wydał dziś (4 kwietnia) rozporządzenie, które ma zapewnić szerszy dostęp do testów (dokument nie został opublikowany – przyp. red.).

Przypominał, że medycy mają szybką ścieżkę testowania.

„Mamy takie etap epidemii, że niedługo będziemy prosić personel medyczny by nosił maseczki na stałe, bo mamy coraz więcej zakażeń poziomych”  – mówił szef resortu zdrowia.

„Ostatnio pojawiły się nieprawdziwe informacje o brakach ochrony. Są dostawy. 31 mln maseczek medycznych, 28 mln maseczek z filtrami, 17,5 mln kompletów rękawic jednorazowych, 1,8 mln gogli, okularów i przyłbic – to dane z ostatnich 10 dni. Ten asortyment jest przewożony za pośrednictwem mostu powietrznego” – wyliczał Dworczyk.

Jak uzupełniał uruchomiono 6 linii produkcyjnych m. in. maseczek medycznych. W czerwcu moce produkcyjne powinny być na poziomie 100 mln miesięcznie.

„We własnym zakresie kupiliśmy tysiąc respiratorów” – dodawał Szumowski.

„W zeszłym tygodniu uruchomiono ponad 7 mln maseczek, 2 mln rękawiczek, 400 tys. litrów płynu do dezynfekcji dla szpitali. Przeprowadzamy około 6 tysięcy testów na dobę i dostarczamy testy do laboratoriów” – wyjaśniał Szumowski.

Obaj podkreślali, że to nie koniec dostaw. Polska kupiła m.in. 300 tys. testów genetycznych wykrywających koronawirusa.

„W tej chwili 150 tys. testów jest w laboratoriach, 800 tys. jest zakontraktowanych” – uzupełniał minister zdrowia.

„Liczba zachorowań rośnie i nic nie zapowiada by w najbliższym czasie miała spadać. W tym tygodniu będziemy wiedzieć czy restrykcje zostaną przedłużone” – tłumaczył Szumowski.

Według danych MZ w sumie liczba zakażonych koronawirusem: 3503/73 (wszystkie pozytywne przypadki/w tym osoby zmarłe).