Ponad połowa Polaków nie chce zaszczepić się przeciw koronawirusowi Sars-Cov2

Jak wynika z badań sondażowych przeprowadzonych przez Kantar na zlecenie Grupy Lux Med dotyczących wpływu pandemii wywołanej koronawirusem SARS-Cov-2 na społeczeństwo, ponad połowa przepytanych osób nie planuje zaszczepić się przeciw koronawirusowi SARS-CoV-2 – tak zadeklarowało aż 52 proc. ankietowanych. Jednocześnie Polacy bardziej obawiają się o zdrowie swoich bliskich niż o swoje własne – takie zdanie ma 65 proc. ankietowanych.

Na całym świecie trwa około 200 badań nad szczepionką na koronawirusa SARS-CoV-2. Kilkadziesiąt preparatów jest już badanych klinicznie. Głównym zadaniem opracowywanej szczepionki będzie ochrona przed zakażeniem lub zapewnienie łagodnego przejścia choroby. Tymczasem okazuje się, że Polacy niechętnie poddadzą się szczepieniu, jeśli pojawi się taka możliwość. W przedziale wiekowym od 25 do 34 lat aż 72 proc. ankietowanych nie ma w planach zaszczepienia się przeciwko COVID-19, natomiast u osób powyżej 60 roku życia już tylko 37 proc. z ankietowanych deklaruje, że nie przyjmie szczepionki. 8 proc. odpowiedziało, że nie wie czy się zaszczepi.

Tylko 36 proc. mieszkańców wsi zadeklarowało chęć zaszczepienia się przeciw koronawirusowi SARS-CoV-2, natomiast w miastach powyżej 500 tys. mieszkańców ta liczba sięga 51 proc. Biorąc pod uwagę wykształcenie respondentów 49 proc. osób z wykształceniem wyższym chętnie się zaszczepi, natomiast 59 proc. osób z wykształceniem podstawowym odpowiedziało, że nie ma w planach szczepienia.

Największą chęć przyjęcia szczepionki deklaruje rejon centralnej oraz północnej Polski.

Jak wynika z badań, Polacy bardziej obawiają się o zdrowie swoich bliskich niż o własne i takie obawy deklaruje 65 proc. ankietowanych. Najbardziej boją się tego osoby powyżej 45 i 60 roku życia. Natomiast obawy o własne zdrowie są podzielone – 46 proc. respondentów niepokoi się o swoje zdrowie w związku ze zbliżającym się jesiennym okresem infekcyjnym – 52 proc. nie ma takich obaw. Większą obawę o swoje zdrowie wykazują kobiety aż 58 proc., wśród mężczyzn jest to tylko 33 proc.

Zdania Polaków na temat obaw podwójnej infekcji wywołanej wirusem grypy i koronawirusem SARS-CoV-2 również są podzielone – 46 proc. boi się, 49 proc. nie jest tym zaniepokojona.

Jak wynika z badań, młodzi ludzie mniej boją się o swoje zdrowie, tylko 22 proc. respondentów w wieku od 18 do 24 lat zadeklarowało, że obawia się podwójnej infekcji. Z wiekiem te obawy rosną w grupie osób powyżej 60 lat jest to aż 62 proc. Jak się okazuje taka zależność ma swoje uzasadnienie w psychologii.

Badanie zostało przeprowadzone przy zastosowaniu techniki CATI wykonane na próbie reprezentatywnej w II połowie października 2020 r.