Przegląd prasy

Poniżej przedstawiamy wybór najważniejszych informacji z prasy.

Rzeczpospolita
–Narodowy Fundusz Zdrowia rozpoczął łącznie 18 kontroli dotyczących prawidłowości realizacji szczepień przeciwko Covid-19, na 8 zakończonych kontroli nieprawidłowości potwierdzono w przypadku Zespołu Opieki Zdrowotnej w Nysie i Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego WUM w Warszawie. Jak podaje „Rz”, szefowa UCK WUM Anna Łukasik kwestionuje wyniki kontroli.
–Projekt nowelizacji rozporządzenia ws. standardu organizacyjnego opieki anestezjologicznej daje anestezjologom spoza UE prawo do udzielania świadczeń anestezji i intensywnej terapii w Polsce. Zdanie specjalistów takie rozwiązanie może zaszkodzić pacjentom, niezbędna jest bowiem certyfikacja uzyskanego tytułu.

Dziennik Gazeta Prawna
–Jeszcze dziś Europejska Agencja Leków może podjąć decyzję w sprawie dopuszczenia do użycia zastrzyków przeciw koronawirusowi firmy AstraZeneca. Zdaniem prezesa Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych Grzegorza Cessaka kolejnym koncernem, który będzie ubiegać się o rejestrację szczepionki, będzie Johnson&Johnson – proces ten powinien rozpocząć się w lutym. Do końca roku zarejestrowane zostać powinny również preparaty Sanofi i CureVac.

Puls Biznesu
–Jak podaje „PB”, w ramach planu „Nowy Polski Ład”, który obecnie omawiany jest w gronie koalicjantów Zjednoczonej Prawicy, w ciągu 6–7 lat nastąpić ma wzrost wydatków na służbę zdrowia do 7% PKB. Ponadto powstanie Fundusz Modernizacji Szpitali i Fundusz Medyczny, w planach jest również stworzenie Agencji Rozwoju Szpitali, mającej opracowywać programy optymalizacyjne, monitorować ich wdrażanie i analizować efekty. Planowany jest też drugi krok reformy sieci szpitali i wprowadzenie trzech podstawowych poziomów placówek.