KE: 70% dorosłych mieszkańców UE jest w pełni zaszczepionych przeciw COVID-19

Obecnie 70% dorosłych mieszkańców państw Unii Europejskiej zostało już w pełni zaszczepionych przeciw COVID-19, co oznacza, że w sumie ponad 256 mln dorosłych w UE otrzymało w przypadku szczepionek dwudawkowych – obie dawki, poinformowała Komisja Europejska.

„Pełne zaszczepienie 70% dorosłych mieszkańców UE już w sierpniu jest wielkim osiągnięciem. Unijna strategia na rzecz wspólnych działań przynosi korzyści i stawia Europę w czołówce światowej walki z COVID-19. Jednak pandemia nie dobiegła końca. Musimy zrobić więcej. Apeluję do wszystkich osób, które mogą się szczepić, aby to zrobiły” – powiedziała przewodnicząca Komisji Ursula von der Leyen, cytowana w komunikacie.

Zapowiedziała także wsparcie w dostępie do szczepionek dla krajów o niskich i średnich dochodach.

UE wyeksportowała około połowy szczepionek produkowanych w Europie do innych krajów świata, tyle samo zapewniła swoim obywatelom. Przeznaczyła blisko 3 mld euro na program na rzecz globalnego dostępu do szczepionki przeciwko COVID-19 (COVAX), aby pomóc w zabezpieczeniu co najmniej 1,8 mld dawek dla 92 krajów o niskim i średnim dochodzie. Obecnie w ramach COVAX dostarczono ponad 200 mln dawek 138 krajom.

Ponadto zamierza do końca 2021 r. udostępnić krajom o niskim i średnim dochodzie co najmniej 200 mln kolejnych dawek szczepionek, zabezpieczonych w ramach zawieranych przez UE umów zakupu z wyprzedzeniem, podano także.

Komisja przypomina, że 20 maja br. podpisała nową umowę z BioNTech-Pfizer, która przewiduje dostarczenie 1,8 mld dawek szczepionek w okresie od końca obecnego roku do 2023 r. W tym samym celu Komisja skorzystała również z opcji zakupu 150 mln dawek w ramach drugiej umowy z firmą Moderna.

Państwa członkowskie mają możliwość odsprzedania lub przekazania szczepionek krajom poza UE.

KE podkreśla, że kolejne umowy mogą zostać zawarte w przyszłości.

Do tej pory Komisja Europejska zabezpieczyła prawie 4,6 mld dawek szczepionek przeciwko COVID-19, a negocjacje w sprawie dodatkowych dawek są w toku. Komisja również współpracuje z sektorem w celu zwiększenia zdolności produkcji szczepionek, podkreślono.

Jednocześnie KE rozpoczęła prace dotyczące nowych wariantów, dążąc do szybkiego opracowania i wyprodukowania skutecznych szczepionek przeciwko nowym wariantom koronawirusa.

(ISBnews)