Miej jaskrę na oku. Trwa Światowy Tydzień Jaskry

Jaskra to jedna z głównych przyczyn utraty wzroku, która dotyczy nawet 800 tys. Polaków – blisko połowa z nich wciąż pozostaje niezdiagnozowana. Ze względu na fakt, że choroba zazwyczaj rozwija się bezobjawowo i niezależnie od wieku czy płci, kluczowe są regularne badania profilaktyczne pozwalające na wczesną diagnozę. Z okazji Światowego Tygodnia Jaskry pacjenci mogą skorzystać z bezpłatnych badań profilaktycznych w ramach akcji „Polscy okuliści kontra jaskra” organizowanej przez Polskie Towarzystwo Okulistyczne. Do przedsięwzięcia dołączył także enel-med, który zaprasza na bezpłatne badania okulistyczne do nowego Wysokospecjalistycznego Centrum Okulistycznego.

Celem obchodów Światowego Tygodnia Jaskry jest nie tylko podniesienie świadomości na temat samej choroby i jej konsekwencji, ale również zachęcenie jak największej liczby osób do monitorowania stanu zdrowia oczu za pomocą rutynowych badań profilaktycznych. To z kolei może realnie przyczynić się do zwiększenia odsetka odpowiednio wcześnie wykrytych przypadków.

Jaskra to poważne schorzenie oczu, które nieleczone prowadzi do stopniowego zaniku nerwu wzrokowego, a w efekcie trwałej utraty zdolności widzenia. Według danych WHO – to druga, tuż po zaćmie, najczęstsza przyczyna ślepoty w krajach rozwiniętych . Ze względu na niespecyficzne objawy, które utrudniają jej wczesną diagnozę, jest nazywana „cichą złodziejką wzroku”. W Polsce dotyka ona blisko miliona osób, z czego zdecydowana większość nie jest świadoma, że powoli i nieodwracalnie traci wzrok. Wykrycie jaskry na wczesnym etapie jest kluczowe w jej leczeniu i pozwala zapobiec całkowitej utracie jednego z najważniejszych zmysłów człowieka. Eksperci apelują – każdy powinien wykonać pełne badanie okulistyczne przynajmniej raz na dwa lata, a osoby z grupy ryzyka – co 12 miesięcy.

Powszechne przekonanie, że jaskra to choroba osób starszych może być bardzo mylące. Choć to prawda, że ryzyko jej występowania rośnie wraz z wiekiem, istnieje także jaskra wrodzona, dziecięca, młodzieńcza czy wtórna, wynikająca z przebiegu innych chorób oczu. Znaczna część osób, w tym młodych, przez długi czas pozostaje jednak nieświadoma rozwoju tego schorzenia, czego główną przyczyną jest jego początkowo bezobjawowy przebieg lub słabe, niejednoznaczne sygnały w postaci bólów głowy czy oczu. Zbyt późna diagnoza spowodowana jest także niskim poziomem edukacji na temat jaskry i brakiem świadomości znaczenia regularnych badań okulistycznych. Do podstawowych czynników ryzyka zalicza się również niskie ciśnienie tętnicze, krótkowzroczność, przewlekłe schorzenia, takie jak miażdżyca i cukrzyca, oraz życie w ciągłym stresie i migrenowe bóle głowy. Co więcej, jaskra jest chorobą dziedziczną.

„W przeciwdziałaniu jaskrze kluczowe znaczenie ma profilaktyka. Każdy z nas, niezależnie od wieku, powinien wykonywać regularne badania okulistyczne co najmniej raz na dwa lata. Wczesna diagnoza zwiększa szanse na wdrożenie skutecznej terapii jaskry, pozwala ją kontrolować i spowolnić tempo rozwoju, a w większości przypadków zachować wysoką jakość widzenia i życia. Regularne wizyty u okulisty są kluczowe, ponieważ jaskra w początkowym okresie niszczy nerw wzrokowy bezobjawowo. Większość pacjentów zauważa pogorszenie widzenia i decyduje się na wizytę u specjalisty, kiedy nieodwracalnie uszkodzona jest już jego znaczna część” – podkreśla dr n. med. Marcin Jezierski, kierownik medyczny okulistyki w enel-med.

Z okazji Światowego Tygodnia Jaskry wiele placówek dołącza do akcji zainicjowanej przez Polskie Towarzystwo Okulistyczne i wykonuje bezpłatne badania profilaktyczne oczu. Wśród nich znalazło się także Wysokospecjalistyczne Centrum Okulistyczne w oddziale enel-med Widok Towers. W nowym punkcie przy al. Jerozolimskich 44 wykonywane są innowacyjne zabiegi laserowe, rozszerzona diagnostyka oka oraz specjalistyczne konsultacje dla dorosłych i dzieci. Przy pomocy najnowszej generacji sprzętu okulistycznego zespół medyczny diagnozuje i leczy wady wzroku, zaćmę, jaskrę, zespół suchego oka oraz pozostałe choroby oczu.