Ruszyła kampania Wyprzedź meningokoki

„Wyprzedź meningokoki! Z wiedzą na start” – pod taką nazwą rusza nowa kampania edukacyjna. Jej celem jest zwiększenie świadomości społecznej na temat inwazyjnej choroby meningokokowej i sposobów ochrony przed nią.

Wciąż wiedza o meningokokach jest zbyt mała. Jak pokazały badania Kantar Millward Brown, aż co 4 mama o nich nie słyszała, a wśród tych które słyszały to połowa nie zna objawów chorób przez nie wywoływanych.

A meningokoki wywołują inwazyjną chorobę meningokokową (IChM), która rozwija się pod postacią zapalenia opon mózgowo-rdzeniowych lub sepsy.

„1 na 10 europejczyków jest bezobjawowym nosicielem tych bakterii, ale współczynnik ten wzrasta nawet do 80 proc. w zamkniętych społecznościach takich jak przedszkola, szkoły, więzienia itp.” – tłumaczy dr n. med. Alicja Karney, kierownik Oddziału Hospitalizacji Jednego Dnia w Instytucie Matki i Dziecka w Warszawie. – „Najczęściej chorują dzieci małe, do 1. roku życia. Objawy na początku są niespecyficzne: wzmożone pragnienie, przeczulica skóry wymioty, wysypka, fotofobia. Potem choroba rozwija się w piorunującym tempie. Stan pacjenta pogarsza się dosłownie z minuty na minutę”.

Jak podała w 2016 roku przypadków posocznicy zanotowano w Polsce 167 przypadków, a już rok później – 224. Co piąty tych przypadków zakończył się zgonem.

Optymalnym sposobem ochrony przed inwazyjną chorobą meningokokową są szczepienia ochronne. Może być stosowane już od 2. miesiąca życia, ale w związku z tym, że istnieje kilka schematów szczepienia przeciw meningokokom – można je rozpocząć także później, po 6. miesiącu życia. Specjaliści tłumaczą, że z uwagi na sytuację epidemiologiczną w Polsce (za zdecydowaną większość zakażeń odpowiadają meningokoki typu B), niemowlę lub małe dziecko mieszkające w naszym kraju powinno być w pierwszej kolejności szczepione przeciwko meningokokom grupy B.

Szczepienia przeciwko meningokokom w polskim Programie Szczepień Ochronnych na rok 2018 są określone jako tzw. szczepienia zalecane, co oznacza, że są odpłatne. W Unii Europejskiej dostęp do bezpłatnych, refundowanych szczepień przeciwko meningokokom typu B mają niemowlęta we Włoszech (od 2017 roku), Irlandii (od 2016 roku) i Wielkiej Brytanii (od września 2015 roku). W Wielkiej Brytanii w ciągu pierwszych 10 miesięcy realizacji programu powszechnych szczepień, liczba zakażeń inwazyjnych wywołanych przez meningokoki typu B u dzieci uprawnionych do szczepień zmniejszyła się o połowę (w porównaniu z czterema wcześniejszymi latami)18. Natomiast szczepienia przeciwko meningokokom typu C refunduje kilkanaście krajów UE (m.in. Niemcy, Holandia, Irlandia, Włochy).

Kampania potrwa do końca grudnia.