Dziecinnie proste badanie skóry, czyli Czerniakowe Abecadło

Według Krajowego Rejestru Nowotworów co roku na czerniaka, nowotworu skóry, zachorowuje 4 tys. Polaków. „Niepokojące jest to, że dotyka on głównie osób młodych między 20 a 40 rokiem życia, przede wszystkim kobiet” – podkreśla prof. Piotr Rutkowski, chirurg-onkolog, przewodniczący Rady Naukowej Akademii Czerniaka, kierownik Kliniki Nowotworów Tkanek Miękkich, Kości i Czerniaków w Centrum Onkologii – Instytut w Warszawie.Już po raz VII obchodzony jest w Polsce Tydzień Świadomości Czerniaka. Tegoroczna edycja, przebiega pod hasłem „Dziecinnie proste badanie skóry, czyli Czerniakowe Abecadło”.

Liczba zachorowań na czerniaki od kilku dekad dramatycznie wzrasta. Choroba może być uleczalna jeśli jest wykryta we wczesnym stadium rozwoju, ale już w stadium rozsiania – przebiega dynamicznie i bardzo agresywnie. Obecnie tylko 20 proc. chorych z rozsianych czerniakiem przeżywa 5 lat. Regularne obserwowanie swoich znamion może pomóc we wczesnym wykryciu czerniaka a zarazem wyleczeniu chorego. Dlatego w tym roku w ramach Tygodnia Świadomości Czerniaka, Akademia informuje i edukuje jak rozpoznać czerniaki i uratować swoje życie.

„Wstępne diagnozowanie czerniaka przez lekarza jest całkowicie bezbolesne i nieinwazyjne. Lekarz ogląda skórę za pomocą dermatoskopu lub, dodatkowo wideodermatoskopu, który pomaga zidentyfikować większość patologicznych zmian w obrębie ognisk – w tym znamion barwnikowych – wyjaśnia dr hab. n. med. Grażyna Kamińska-Winciorek, specjalista dermatolog, Klinika Transplantacji Szpiku i Onkohematologii w Centrum Onkologii Instytut im. Marii Skłodowskiej-Curie w Gliwicach.
Rozpoznanie czerniaka w jego wczesnym stadium pozwala na ograniczenie terapii do chirurgicznego usunięcia zmiany z szerokim marginesem okolicznej tkanki. Taki zabieg jest najskuteczniejszą metodą walki z czerniakiem, dlatego tak istotne jest wczesne rozpoznanie.
„Mimo, że kryteria rozpoznania czerniaka są proste do zapamiętania, do lekarzy wciąż zgłaszają się chorzy w zaawansowanym stadium choroby. Wówczas szanse na wygranie z czerniakiem zmniejszają się. Dlatego tak ważna jest edukacja społeczeństwa na temat zasad ochrony przed czerniakiem oraz kryteriów ABCDE – Czerniakowego Abecadła” – podkreśla prof. nadzw. płk dr hab. n. med. Witold Owczarek, dermatolog, kierownik Kliniki Dermatologicznej w Wojskowym Instytucie Medycznym Centralnego Szpitala Klinicznego MON w Warszawie.

Tegoroczna kampania „Dziecinnie proste badanie skóry, czyli Czerniakowe Abecadło” ma uświadomić społeczeństwu, że każdy może samodzielnie, bez wysiłku zadbać o swoje zdrowie w kontekście czerniaka, a poznanie kryteriów ABCDE czerniaka jest niezwykle, wręcz dziecinnie, proste. W ramach akcji powstało sześć materiałów wideo z udziałem dzieci w wieku szkolnym, ekspertów oraz gościa specjalnego – Prezydenta RP, Andrzeja Dudy.
VII edycja Tygodnia Świadomości Czerniaka odbywa się w dniach 14 – 20 maja br. w ramach kampanii edukacyjnej „Znamię! Znam je?” organizowanej przez Akademię Czerniaka, sekcję naukową Polskiego Towarzystwa Chirurgii Onkologicznej.