Opatrunek ze skorupiaków? Nowe odkrycie polskich naukowców

Spółce Celther Polska udało się opatentować technologię wykorzystania biopolimeru Dibushield Pro-Heal pozyskiwanego z morskich skorupiaków. „Badania nad tym rozwiązaniem trwały od lat 60. ub. wieku, nam się udało” – podkreślał Sylwester Piaskowski, prezes spółki. – „Polimer ma bardzo szerokie zastosowanie – od opatrunków do kosmetyków, a na pewno z czasem pojawią się kolejne”.

Firma już wprowadziła na rynek opatrunek na rany przewlekłe, który – zdaniem jego twórców – jako jedyny jest w pełni biodegradowalny, co z jednej strony zmniejsza ilość infekcji, a z drugiej – jest łatwiejszy dla chorych, bo zmiana opatrunku nie powoduje u nich bólu.
„To nowe podejście terapeutyczne, na tm opatrunku nie namnażają się bakterie, więc nie ma zakażeń, zauważyliśmy w badaniach klinicznych także szybsze gojenie się ran, nawet tak trudnych jak owrzodzenia czy stopy cukrzycowe” – wyjaśnia Piaskowski.

Uzupełnieniem jest krem, który można stosować na odleżyny, zabezpieczać rany, ale używać także przy łagodzeniu poparzeń. Z kolei na półkach drogerii pojawią się kremy zawierających ów polimer. Jego obecność sprawia, że kosmetyki chronią skórę przed zanieczyszczeniami powietrza, smogiem również tym elektronicznym.

„Dochody uzyskane ze sprzedaży tych produktów pozwolą nam na sfinansowanie kolejnych badań klinicznych” – dodaje prof. Piotr Rieske, kierownik Zakładu Biologii Nowotworów na Wydziale Nauk Biomedycznych i Kształcenia Podyplomowego Uniwersytetu Medycznego w Łodzi. Kierownik Laboratorium Naukowo-Badawczego firmy Celther Polska.

Jak wyjaśniał obecnie firma pracuje nad wykorzystaniem komórek macierzystych w medycynie regeneracyjnej, m.in. w leczeniu cukrzycy typu I.
„W przyszłym roku planujemy rozpoczęcie badań klinicznych nad terapiami przeciwnowotworowymi” – nie ukrywał Rieske.
Dopytywany przez ISBzdrowie o szczegóły wyjawił, że chodzi o glejaka wielopostaciowego, raka jelita i prostaty – schorzenia wywołane ekspresją genu EGFRvIII. Jednocześnie firma ma bardzo obiecujące wyniki badań nad przeciwnowotworowym lekiem chemicznym, który ma mieć zastosowanie w terapii celowanej raka płuc oraz głowy i szyi.

Celther Polska powstała w 2008 roku. Tworzy ją zespół naukowców (biotechnolodzy, biolodzy komórkowi, biolodzy molekularni, chemicy), którzy koncentrują swoje działania na trzech obszarach: naukowo-badawczym, wyrobach medycznych oraz kosmetykach.