Resort zdrowia chce skrócenia kolejek do rehabilitacji

„Więcej pacjentów będzie mogło skorzystać z opieki. Pomoc doraźna dla pacjentów z najczęstszymi schorzeniami (np. przeciążeniowym bólem pleców) zakłada możliwość bezpośredniego kontaktu z fizjoterapeutą. W takim przypadku odpadną koszty niepotrzebnej wizyty lekarskiej. Osoby, które trafiły pod opiekę fizjoterapeuty jako chorzy przewlekle, nie będą potrzebowały kolejnego skierowania” – przedstawił założenia refom Łukasz Szumowski, minister zdrowia. Jak podawał na rehabilitację oczekuje blisko 1,6 mln osób.

Minister zdrowia wspólnie z prezesem Krajowej Rady Fizjoterapeutów (KRF) Maciejem Krawczykiem mówili o założeniach reformy systemu opieki rehabilitacyjnej oraz profesjonalizacji zawodu fizjoterapeuty. Podkreślali, że dwa procesy – profesjonalizacja zawodu oraz reforma systemu rehabilitacji – wzajemnie się uzupełniają.

Jak informowaliśmy od 1 czerwca 2018 roku zawód fizjoterapeuty mogą wykonywać tylko osoby, które otrzymały już Prawo Wykonywania Zawodu (PWZ). Do tej pory uzyskało je 48 062 specjalistów, a w najbliższych dniach liczba ta zwiększy się o kolejne 4 tysiące.
„Kwalifikacje tych osób zostały potwierdzone przez Krajową Izbę Fizjoterapeutów. Celem samorządu zawodowego jest wyeliminowanie z rynku osób, które nie mają odpowiednich kwalifikacji i podszywają się pod osoby wykonujące ten medyczny zawód zaufania publicznego” – tłumaczył prezes KIF.

Jak wyjaśniał szef resortu zdrowia, celem działań jest skrócenie kolejek do rehabilitacji i ułatwienie pacjentom dostępu do świadczeń, który na ten moment jest szczególnie ograniczony w mniejszych miejscowościach. Pierwsze zmiany w tym zakresie zostały już wprowadzone. Politykę wyrównywania poziomu opieki na terenie całego kraju zaczął realizować NFZ, podpisując umowy z większą ilością gabinetów i ośrodków.

Krawczyk dodawał, że fizjoterapeuci będą mogli skupić się nie tylko na wprowadzaniu indywidualnych terapii, ale także uczeniu rodziców i opiekunów osób niesamodzielnych właściwej opieki i pracy z nimi. „W tej chwili rehabilitacja to tylko zabiegi. Współpraca z fizjoterapeutą często powinna być oparta na poradach, instruktażu – nauce prawidłowego poruszania się itd.” – podkreślał prezes KRF.