Uniwersytet Medyczny w Poznaniu dostanie 115 mln zł pożyczki

Uniwersytet Medyczny w Poznaniu dostanie prawie 115 milionów złotych pożyczki z Planu Junckera. Za te pieniądze wybuduje m.in. Centrum Symulacji Medycznej oraz Collegium Pharmaceuticum wraz z Centrum Innowacyjnych Technologii Farmaceutycznych. Umowę w tej sprawie podpisali dzisiaj w Warszawie rektor uniwersytetu prof. dr hab. Andrzej Tykarski oraz Sandrine Croset, dyrektor sekcji polskiej i krajów bałtyckich w Europejskim Banku Inwestycyjnym.

W Centrum Symulacji Medycznej przyszli lekarze będą mogli trenować swoje umiejętności. Uniwersytet zbuduje też Collegium Pharmaceuticum i stworzy część laboratoryjną – Centrum Innowacyjnych Technologii Farmaceutycznych. Będą tam prowadzone badania, które potem będzie można wykorzystać w przemyśle i leczeniu. Zmienią się też dwa szpitale uniwersyteckie. Szpital im. Heliodora Święcickiego zyska szpitalny oddział ratunkowy, a Szpital Kliniczny Przemienienia Pańskiego zostanie częściowo wyremontowany i doposażony. Wszystkie inwestycje mają być gotowe najpóźniej w 2021 roku. Ich koszt to 234 miliony złotych.

Pożyczka z Europejskiego Banku Inwestycyjnego to niejedyne źródło finansowania, jakie pozyskał uniwersytet na te przedsięwzięcia. Wyposażenie Centrum Symulacji Medycznej oraz budowa Centrum Innowacyjnych Technologii Farmaceutycznych finansowane są
z dotacji unijnych.

Jak poinformował minister inwestycji i rozwoju Jerzy Kwieciński Polska jest w tej chwili w pierwszej piątce państw Unii Europejskiej pod względem wartości zatwierdzonego wsparcia z Planu Junckera. „Jesteśmy w europejskiej czołówce. Wyprzedzają nas tylko Francja, Włochy, Hiszpania i Niemcy, ale w tych krajach finansowanie zwrotne nie ma takiej konkurencji jak w Polsce w postaci dotacji unijnych. Kilka miesięcy temu wyprzedziliśmy w tym rankingu Wielką Brytanię” – komentuje Kwieciński.

W ramach puli na duże inwestycje Europejski Bank Inwestycyjny zgodził się do tej pory na finansowanie 29 polskich projektów o wartości ponad 31,9 miliardów złotych (wsparcie z Planu Junckera – 10,9 mld zł). 21 z nich ma już podpisane umowy. Ich wartość to ponad 22 miliardy złotych, a wysokość wsparcia z Planu Junckera – 7,7 miliarda złotych.
„Dla mnie jako ministra inwestycji i rozwoju liczy się przede wszystkim jakoś inwestycji. W projekcie poznańskiej uczelni jest wszystko – bezpieczeństwo pacjentów, innowacje i zapowiedź lepszego kształcenia lekarzy. Takich inwestycji poszukujemy” – zaznacza Kwieciński.